M070AWP1 R7 7.0 inch WVGA TN
Brand: IVO
Model: M070AWP1 R7
Panel Type:a-Si TFT-LCD
Panel structure:LCM
panel size: 7"
Pixels H X V: 800*480
Display Color: 16.7M
Vertical Frequency: 60Hz
Response Time:16 ms
Signal voltage:3.3/10.44/22/-7
Interface Type: Parallel RGB
View Angle:70/70/50/60
Color Space:NTSC 55%
Brightness: 500 cd/m²
Contrast Ratio:500:1
Power Dissipation: 4.05W
Backlight voltage: 26.4V
Backlight Life Time:30,000
Physical size : 165(H)×104(V)×5.3(D) mm
T-con board:Dorsal fold
Touch: No
Weight: 126.000 g
Temperature Range:Operating Temp.:-20 °C ~ 70 °C ; Storage Temp.:-30°C ~ 80 °C
Brand: IVO
Model: M070AWP1 R7
Model: M070AWP1 R7
Model:
M070AWP1 R7
M070AWP1 R7 - Related Model
Model Version PDF
M070AWP1 R7 Rev.00
The M070AWP1 R7 is a 7.0-inch a-Si TFT-LCD LCD module from Dragon Teng (IVO). It is equipped with WLED backlight, no backlight driver, no touch.The working temperature of this product is -20 ~ 70 ° C, the storage temperature is -30 ~ 80 ° C, and the vibration resistance is 1.5G (14.7m / s2). Its typical features are: white LED backlight, up / down, left / right flip display, surface fog. This model is used in digital photo frames, portable DVD and other products.The M070AWP1 R7 has a display resolution of 800 (RGB) × 480 (WVGA), an aspect ratio of 16? 9 (W: H), and pixels are arranged in RGB vertical strips. Its display area size is 153.6 (wide) x 86.64 (high) mm,The appearance dimension is 165 (wide) × 104 (high) × 5.3 (thick) mm, the viewing dimension is 156 (wide) x 8984 (high) mm, and the surface treatment is fog coating (3H), and the net weight of the product is 126 / 136 g (Typ. / Max.).Backlight aspect of this product uses 8S2P WLED side light source, without backlight driver. M070AWP1 R7 features Parallel RGB (1ch, 6 / 8-bit) Signal interface, a total of 60 pins, FPC connection, drive screen voltage 3.3 / 10.44 / 22 / -7 (Typ.) (VCC / AVDD / VGH / VGL). Its typical vertical refresh rate Fv is 60 Hz.