C060SWR5-1 6.0 inch IPS
Brand: IVO
Model: C060SWR5-1
Panel Type:a-Si TFT-LCD
Panel structure:FOB
panel size: 6"
Pixels H X V: 720*1440
Display Color: 16.7M
Vertical Frequency: 60Hz
Response Time:35 ms
Signal voltage:3.3v
Interface Type: Serial RGB
View Angle:85/85/85/85
Color Space:NTSC 70%
Brightness: 0cd/m²
Contrast Ratio:1200:1
Power Dissipation: W
Backlight voltage: -
Backlight Life Time:-
Physical size : 70.04(H)×141.897(V)×0.8(D) mm
T-con board:-
Touch: No
Weight: 19.900 g
Temperature Range:Operating Temp.:-20 °C ~ 70 °C ; Storage Temp.:-30°C ~ 80 °C
Brand: IVO
Model: C060SWR5-1
Model: C060SWR5-1
Model:
C060SWR5-1
C060SWR5-1 - Related Model
Model Version PDF
C060SWR5-1 Rev.V01
C060SWR5-1 is a 6.0-inch a-Si TFT-LCD liquid crystal glass product launched by Dragon Phoenix (IVO). It does not have a backlight or touch functionality. The operating temperature range is -20 to 70°C, and the storage temperature range is -30 to 80°C. Its typical features include portrait mode. This model is used in products such as mobile phones and handheld terminals. It is recommended to use the ILI9881C driving IC. The display resolution of C060SWR5-1 measures 720 (RGB) × 1440, with a aspect ratio of 1:2 (width: height), pixels arranged in vertical RGB stripes, and a pixel density of 268 PPI. The display area dimensions are 68.04 (width) × 136.08 (height) mm, the physical dimensions are 70.04 (wide) × 141.897 (high) × 0.8 (thick) mm, and the surface treatment is without a polarizer sheet. The product has a net weight of 19.9/21.9 g (typ./max.). It utilizes a glass substrate with a thickness of 0.40+0.40 mm. This product does not have a backlight. Its typical vertical refresh rate (Fv) is 60 Hz.