C070AWP9 R0 7.0 inch WVGA TN
Brand: IVO
Model: C070AWP9_R0
Panel Type:a-Si TFT-LCD
Panel structure:Crystal infusion box
panel size: 7"
Pixels H X V: 800*480
Display Color: 16.7M
Vertical Frequency: 60Hz
Response Time:- ms
Signal voltage:-
Interface Type: COG
View Angle:65/65/50/65
Color Space:NTSC 64%
Brightness: 0cd/m²
Contrast Ratio:600:1
Power Dissipation: W
Backlight voltage: -
Backlight Life Time:-
Physical size : 163.8(H)×90.6(V)×1(D) mm
T-con board:-
Touch: No
Weight: 36.500 g
Temperature Range:Operating Temp.:-30 °C ~ 85 °C ; Storage Temp.:-40°C ~ 90 °C
Brand: IVO
Model: C070AWP9_R0
Model: C070AWP9_R0
Model:
C070AWP9_R0
C070AWP9_R0 - Related Model
Model Version PDF
C070AWP9_R0 Rev.00
C070AWP9_R0 is a 7.0-inch liquid crystal glass product developed by Kunshan Longteng Optoelectronics Co., Ltd. (Longteng, IVO) featuring a-Si TFT-LCD technology. It lacks a backlight and a touch interface, and is recommended to use the HX8290-A + HX8664-B driving ICs. The display resolution of C070AWP9 R0 is 800 (RGB) × 480 (WVGA), with a 17:9 (width: height) aspect ratio and RGB vertical stripe pixel arrangement. Its display area dimensions are 156.4 × 82.08 (width × height) mm, and its physical dimensions are 163.8 × 90.6 (width × height) × 1 (thickness) mm. The surface treatment is without a polarizer sheet. The product’s net weight is 36.5/40.28 g (typical/maximum). It utilizes a glass substrate with a thickness of 0.50 + 0.50 mm. This product does not have a backlight. Its typical vertical refresh rate (Fv) is 60 Hz. Its operating temperature range is -30 to 85°C, and its storage temperature range is -40 to 90°C. Given its wide temperature tolerance, this model is recommended for use in automotive displays.