C050SWAK-3 5.0 inch WXGA IPS
Brand: IVO
Model: C050SWAK-3
Panel Type:a-Si TFT-LCD
Panel structure:Crystal infusion box
panel size: 5"
Pixels H X V: 720*1280
Display Color: 16.7M
Vertical Frequency: 60Hz
Response Time:35 ms
Signal voltage:-
Interface Type: COG
View Angle:85/85/85/85
Color Space:NTSC 71%
Brightness: 0cd/m²
Contrast Ratio:1200:1
Power Dissipation: W
Backlight voltage: -
Backlight Life Time:-
Physical size : 64.5(H)×117.69(V)×0.8(D) mm
T-con board:-
Touch: No
Weight: 15.100 g
Temperature Range:Operating Temp.:-20 °C ~ 70 °C ; Storage Temp.:-30°C ~ 80 °C
Brand: IVO
Model: C050SWAK-3
Model: C050SWAK-3
Model:
C050SWAK-3
C050SWAK-3 - Related Model
Model Version PDF
C050SWAK-3 Rev.00
C050SWAK-3 is a 5.0-inch liquid crystal glass product featuring a-Si TFT-LCD technology developed by Kunshan Longteng Optoelectronics Co., Ltd. (Longteng, IVO). It does not have a backlight or a touch interface and is recommended to use the HX8394-F and VM5292-A driver ICs. As an IPS product with constant black display, C050SWAK-3 can provide a transmittance contrast ratio of 1200:1 and viewing angles of 85/85/85/85 (Typ.) (CR ≥ 10) (L/R/U/D), with the best viewing angle being full-angle. Its response time is 35 (Typ.) (Tr+Td) ms. Due to the use of 8-bit gray-scale signals per pixel, the product can display 16.7M colors, achieving a color saturation of 71% (NTSC). This product does not have a backlight. Its typical vertical refresh rate (Fv) is 60Hz. It operates within a temperature range of -20 to 70°C for operation and -30 to 80°C for storage. Given its features such as portrait mode, this model is recommended for use in products like smartphones.