C045SWY2-2 4.5 inch FWXGA IPS
Brand: IVO
Model: C045SWY2-2
Panel Type:a-Si TFT-LCD
Panel structure:Crystal infusion box
panel size: 4.5"
Pixels H X V: 480*854
Display Color: 16.7M
Vertical Frequency: 60Hz
Response Time:35 ms
Signal voltage:-
Interface Type: COG
View Angle:85/85/85/85
Color Space:NTSC 70%
Brightness: 0cd/m²
Contrast Ratio:1000:1
Power Dissipation: W
Backlight voltage: -
Backlight Life Time:-
Physical size : 58.44(H)×105.857(V)×0.8(D) mm
T-con board:-
Touch: No
Weight: 6.090 g
Temperature Range:Operating Temp.:-20 °C ~ 70 °C ; Storage Temp.:-30°C ~ 80 °C
Brand: IVO
Model: C045SWY2-2
Model: C045SWY2-2
Model:
C045SWY2-2
C045SWY2-2 - Related Model
Model Version PDF
C045SWY2-2 Rev.00
C045SWY2-2 is a 4.5-inch liquid crystal glass product developed by Kunshan Longteng Optoelectronics Co., Ltd. (Longteng, IVO) featuring a-Si TFT-LCD technology. It lacks a backlight and touch functionality, and is recommended to use OTM8018B and ILI9806E driver ICs. The display resolution of C045SWY2-2 measures 480 (RGB) × 854 (FWVGA), with a 9:16 (width: height) aspect ratio and RGB vertical stripe pixel arrangement. The pixel density is 219 PPI. Its display area dimensions are 55.44 × 98.637 (width × height) mm, and its physical dimensions are 58.44 × 105.857 (width × height) × 0.8 (thickness) mm. The surface treatment is without a polarizer sheet. The product’s net weight is 6.09 g (typical). It utilizes a glass substrate with a thickness of 0.40 + 0.40 mm. This product does not have a backlight. Its typical vertical refresh rate (Fv) is 60 Hz. Its operating temperature range is -20 to 70°C, and its storage temperature range is -30 to 80°C. Given its features such as portrait mode, this model is recommended for use in mobile devices.