E069AWA1 R0 6.9 inch WXGA IPS
Brand: IVO
Model: E069AWA1 R0
Panel Type:a-Si TFT-LCD
Panel structure:FOB
panel size: 6.9"
Pixels H X V: 1280*720
Display Color: 16.7M
Vertical Frequency: 60Hz
Response Time:25 ms
Signal voltage:3.3V
Interface Type: LVDS (1 ch, 8-bit) + SPI , FPC
View Angle:85/85/85/85
Color Space:NTSC 74%
Brightness: 0cd/m²
Contrast Ratio:1000:1
Power Dissipation: W
Backlight voltage: -
Backlight Life Time:-
Physical size : 164.58(H)×90.536(V)×1.34(D) mm
T-con board:-
Touch: No
Weight: 47.000 g
Temperature Range:Operating Temp.:-30 °C ~ 85 °C ; Storage Temp.:-40°C ~ 95 °C
Brand: IVO
Model: E069AWA1 R0
Model: E069AWA1 R0
Model:
E069AWA1 R0
E069AWA1 R0 - Related Model
Model Version PDF
E069AWA1 R0 Rev.00
The E069AWA1 R0 is a 6.9-inch a-Si TFT-LCD LCD glass product from IVO, which has no backlight and no touch.The working temperature of this product is -30 ~ 85 ° C, and the storage temperature is -40 ~ 95 ° C. Its typical characteristics are: wide temperature, top / bottom, left / right flip display, surface fog. This model is used in industrial, automotive displays and other products. This product has 1 source + 2 gate chips for driver ICs.The E069AWA1 R0 has a display resolution of 1280 (RGB) × 720 (WXGA), an aspect ratio of 2: 1 (width: height), pixels are arranged in RGB vertical strips, and the pixel density calculated by the screen library is 212 PPI.Its display area size is 156.48 (wide) x 80.136 (high) mm, and its exterior size is 164.58 (wide) x 90.536 (high) x 1.34 (thick) mm, Surface treatment is fog surface, Hard coating (3H), product net weight 47 / 52.0g (Typ. / Max.), using 0.50 + 0.50mm glass tile substrate. This product has no backlight. The E069AWA1 R0 features an LVDS (1ch, 8-bit) + SPI signal interface, a total of 40 pins, a FPC connection, and a drive voltage of 3.3 V (Typ.). Its typical vertical refresh rate Fv is 60 Hz.