M069AWA1 R0 6.9 inch WXGA IPS
Brand: IVO
Model: M069AWA1 R0
Panel Type:a-Si TFT-LCD
Panel structure:LCM
panel size: 6.9"
Pixels H X V: 1280*720
Display Color: 16.7M
Vertical Frequency: 60Hz
Response Time:25 ms
Signal voltage:3.3V
Interface Type: LVDS(8bit)
View Angle:85/85/85/85
Color Space:NTSC 75%
Brightness: 750 cd/m²
Contrast Ratio:1000:1
Power Dissipation: 4.74W
Backlight voltage: 16.2/20.4V
Backlight Life Time:30,000
Physical size : 167(H)×93(V)×8.6(D) mm
T-con board:-
Touch: No
Weight: 170.000 g
Temperature Range:Operating Temp.:-30 °C ~ 85 °C ; Storage Temp.:-40°C ~ 95 °C
Brand: IVO
Model: M069AWA1 R0
Model: M069AWA1 R0
Model:
M069AWA1 R0
M069AWA1 R0 - Related Model
Model Version PDF
M069AWA1 R0 Rev.00
M069AWA1 R0 is a 6.9-inch liquid crystal module product introduced by Kunshan Longteng Optoelectronics Co. (Longteng, IVO) using a-Si TFT-LCD technology. It is fitted with a WLED backlight, no backlight drive, and no touch.The M069AWA1 R0 has a display resolution of 1280 (RGB) × 720 (WXGA) and an aspect ratio of 2: 1 (width: height). The pixels are arranged in RGB vertical strips and a pixel density of 212 PPI. It has a display area dimension of 156.48 × 80.136 (wide × high) mm, a viewing dimension of 158.88 × 82.836 (wide × tall) mm, an appearance dimension of 167 × 93 (wide × h) × 8.6 (thick) mm, and a surface treatment with a fog coating (3H) and a net product weight of 170g (Max.). Backlight aspect of this product uses 6S4P WLED light-emitting side light source, the service life of the light source is 30K hours, without backlight drive. The M069AWA1 R0 features an LVDS (1ch, 8-bit) signal interface, a total of 40 pins, a FPC connection, and a drive voltage of 3.3 V (Typ.). Its typical vertical refresh rate Fv is 60 Hz.Its working temperature is -30 ~ 85 ° C, storage temperature is -40 ~ 95 ° C, and vibration resistance is 3.0G (29.4m / s2).Based on its wide temperature, high brightness, white LED backlight, up / down, left / right flip display, surface fog surface and other characteristics, this model is recommended for outdoor highlight, car display.