C022SN91-0 2.2 inch QCIF+ TN
Brand: IVO
Model: C022SN91-0
Panel Type:a-Si TFT-LCD
Panel structure:Large board (crystal filling box)
panel size: 2.2"
Pixels H X V: 176*220
Display Color: 262K
Vertical Frequency: 60Hz
Response Time:20 ms
Signal voltage:-
Interface Type: COG
View Angle:45/45/45/20
Color Space:NTSC 60%
Brightness: 0cd/m²
Contrast Ratio:500:1
Power Dissipation: W
Backlight voltage: 无背光
Backlight Life Time:
Physical size : 38.048(H)×50.16(V)×1.0±0.1(D) mm
T-con board:-
Touch: No
Weight: 4.600 g
Temperature Range:Operating Temp.:-20 °C ~ 70 °C ; Storage Temp.:-20°C ~ 80 °C
Brand: IVO
Model: C022SN91-0
Model: C022SN91-0
Model:
C022SN91-0
C022SN91-0 - Related Model
Model Version PDF
C022SN91-0 Rev.V00
C022SN91-0 is a 2.2-inch a-Si TFT-LCD liquid crystal glass product launched by Dragon Phoenix (IVO). It lacks a backlight and a touch interface. The operating temperature range is -20 to 70°C, and the storage temperature range is -30 to 80°C. Its typical features include portrait mode. This model is used in products such as mobile phones. It is recommended to use the ILI9225G and GC9201 driving ICs. The display resolution of C022SN91-0 measures 176 (RGB) × 220 (QCIF+), with a 4:5 (width: height) aspect ratio and RGB vertical stripe pixel arrangement. The display area dimensions are 34.848 (width) × 43.56 (height) mm, and the physical dimensions are 38.048 (width) × 50.16 (height) × 1 (thickness) mm. The surface treatment is without a polarizer sheet. The product’s net weight is 4.60g (typ./max.). It utilizes a glass substrate with a thickness of 0.50+0.50 mm. This product does not have a backlight. Its typical vertical refresh rate (Fv) is 60Hz.