C028SN21-0 2.8 inch QVGA TN
Brand: IVO
Model: C028SN21-0
Panel Type:a-Si TFT-LCD
Panel structure:Large board (crystal filling box)
panel size: 2.8"
Pixels H X V: 240*320
Display Color: 16.7M
Vertical Frequency: 60Hz
Response Time:16 ms
Signal voltage:-
Interface Type: COG
View Angle:45/45/50/20
Color Space:NTSC 55%
Brightness: 0cd/m²
Contrast Ratio:500:1
Power Dissipation: W
Backlight voltage: 无背光
Backlight Life Time:
Physical size : 46.2(H)×64.75(V)×1.0±0.1(D) mm
T-con board:-
Touch: No
Weight: 7.080 g
Temperature Range:Operating Temp.:-20 °C ~ 70 °C ; Storage Temp.:-30°C ~ 80 °C
Brand: IVO
Model: C028SN21-0
Model: C028SN21-0
Model:
C028SN21-0
C028SN21-0 - Related Model
Model Version PDF
C028SN21-0 Rev.V00
C028SN21-0 is a 2.8-inch liquid crystal glass product developed by Kunshan Longteng Optoelectronics Co., Ltd. (Longteng, IVO) featuring a-Si TFT-LCD technology. It lacks a backlight and a touch interface, and is recommended to use ST7789S, GC9312, ILI9341 driving ICs. The display resolution of C028SN21-0 measures 240 (RGB) × 320 (QVGA), with a 3:4 (width: height) aspect ratio and RGB vertical stripe pixel arrangement. Its display area dimensions are 43.2 × 57.6 (width × height) mm, and its physical dimensions are 46.2 × 64.75 (width × height) × 1 (thickness) mm. The surface treatment is without a polarizer sheet. The product’s net weight is 7.08g (typical). It utilizes a glass substrate with a thickness of 0.50 + 0.50 mm. This product does not have a backlight. Its operating temperature range is -20 to 70°C, and its storage temperature range is -30 to 80°C. Given its features such as portrait mode, this model is recommended for use in mobile phones and handheld devices.