C068SWW2 6.8 inch TN
Brand: IVO
Model: C068SWW2
Panel Type:a-Si TFT-LCD
Panel structure:Large board (crystal filling box)
panel size: 6.8"
Pixels H X V: 480*1280
Display Color: 16.7M
Vertical Frequency: 60Hz
Response Time:20 ms
Signal voltage:-
Interface Type: COG
View Angle:60/70/70/70
Color Space:NTSC 60%
Brightness: 0cd/m²
Contrast Ratio:1000:1
Power Dissipation: W
Backlight voltage: 无背光
Backlight Life Time:
Physical size : 63.4208(H)×169.089(V)×1(D) mm
T-con board:-
Touch: No
Weight: 25.200 g
Temperature Range:Operating Temp.:-20 °C ~ 80 °C ; Storage Temp.:-40°C ~ 80 °C
Brand: IVO
Model: C068SWW2
Model: C068SWW2
Model:
C068SWW2
C068SWW2 - Related Model
Model Version PDF
C068SWW2 Ver.V00
Canglong (IVO) has introduced the C068SWW2, a 6.8-inch LCD glass product featuring a-Si TFT-LCD technology. It lacks a backlight and a touch interface. Its typical features include: landscape mode / portrait mode, 20 chips/cut. Its operating temperature range is –20 to 80°C, and its storage temperature range is –40 to 80°C. This model is suitable for use in cutting bar displays, vehicle displays, and household appliances. The product is recommended to use the OTA7290B driving IC. The C068SWW2 has a display resolution of 480 (RGB) × 1280, a aspect ratio of 3:8 (width: height), and pixels arranged in RGB vertical strips. The calculated pixel density is 202 PPI. Its display area dimensions are 60.2208 × 160.589 (width × height) mm, and its physical dimensions are 63.4208 (width) × 169.089 (height) × 1 (thickness) mm. The surface treatment is without a polarizer sheet. The product’s net weight is 25.2 grams, and it uses a glass substrate with a thickness of 0.50 + 0.50 mm. This model does not have a backlight.