G185HAN01.3 18.5 inch FHD 1920x1080
Brand: AUO
Model: G185HAN01.3
Panel Type:a-Si TFT-LCD
Panel structure:LCM
panel size: 18.5"
Pixels H X V: 1920*1080
Display Color: 16.7M
Vertical Frequency: 60Hz
Response Time:10 ms
Signal voltage:3.3V
Interface Type: eDP (2 Lane)
View Angle:89/89/89/89
Color Space:NTSC 72%
Brightness: 500 cd/m²
Contrast Ratio:1000:1
Power Dissipation: 21.2W
Backlight voltage: 12.0±1.2V
Backlight Life Time:50,000
Physical size : 253.06(H)×429.3(V)×8.03/11.83(D) mm
T-con board:Dorsal fold
Touch: No
Weight: 1200.000 g
Temperature Range:Operating Temp.:-20 °C ~ 70 °C ; Storage Temp.:-20°C ~ 70 °C
Brand: AUO
Model: G185HAN01.3
Application: -
Model: G185HAN01.3
Model:
G185HAN01.3
G185HAN01.3 - Related Model
Model Version PDF
G185HAN01.3
G185HAN01.3 Ver0.1
G185HAN01.3 is an 18.5-inch a-Si TFT-LCD LCD module product introduced by AUO. It is equipped with WLED backlight, backlight driver with LED driver, no touch.The working temperature of this product is -20 ~ 70 ° C, the storage temperature is -20 ~ 70 ° C, and the vibration resistance is 1.5G (14.7m / s2). Its typical features are: sRGB, white LED backlight, life is greater than 50,000 hours, including LED drive, terminal formal, surface fog. As an AHVA, constant black display, transmission LCD module product, G185HAN01.3 can provide 500cd / m2 display brightness 1000: 1 transmission contrast,As well as the viewing angle of 89 / 89 / 89, (Typ.) (CR ≥ 10) (left / right / top / bottom), the optimal viewing angle is full view, and its response time is 10 / 10 (Typ.), Tr / Td) ms. With an 8-bit grayscale signal per pixel, the product can display 16.7M of color and display 72% color saturation (NTSC). Backlight aspect of this product uses WLED light source, the service life of the light source is 50K hours, including LED drive. The G185HAN01.3 features an eDP (2 Lanes) signal interface with a total of 30 pins, terminal connection, and a drive voltage of 3.3 V (Typ.). Its typical vertical refresh rate Fv is 60 Hz. This model is used in industry.