G190EG01 V1 19 inch SXGA 1280x1024 (TN)
Brand: AUO
Model: G190EG01 V1
Panel Type:a-Si TFT-LCD
Panel structure:LCM
panel size: 19"
Pixels H X V: 1280*1024
Display Color: 16.7M
Vertical Frequency: 60Hz
Response Time:3.6/1.4 ms
Signal voltage:5V
Interface Type: LVDS(8bit)
View Angle:85/85/80/80
Color Space:DCI-P3 92%
Brightness: 350 cd/m²
Contrast Ratio:1000:1
Power Dissipation: 20.55W
Backlight voltage: 12.0V
Backlight Life Time:50,000
Physical size : 324(H)×396(V)×18.6(D) mm
T-con board:Dorsal fold
Touch: No
Weight: 1670.000 g
Temperature Range:Operating Temp.:0 °C ~ 50 °C ; Storage Temp.:-20°C ~ 60 °C
Brand: AUO
Model: G190EG01 V1
Application: -
Model: G190EG01 V1
Model:
G190EG01 V1
G190EG01 V1 - Related Model
Model Version PDF
G190EG01 V1
G190EG01 V1 Ver1.3
G190EG01 _ V1 is a 19.0 inch a-Si TFT-LCD LCD module product introduced by AUO. It is equipped with WLED backlight, backlight driver with LED driver, no touch.The working temperature of this product is 0 ~ 50 ° C, the storage temperature is -20 ~ 60 ° C, and the vibration resistance is 1.5G (14.7m / s2). Its typical features are: white LED backlight, life is greater than 50,000 hours, including LED drive, terminal formal, surface fog. As a TN, normal white display, transmission LCD module product, G190EG01 V1 can provide 350 cd / m2 display brightness 1000: 1 transmission contrast,And a viewing angle of 85 / 85 / 80 / 80 (Typ.) (CR ≥ 10) (left / right / up / down). It has a response time of 3.6 / 1.4 (Typ.) (Tr / Td) ms. Due to the use of 6-bit + Hi-FRC grayscale signal per pixel, this product can display 16.7M color, and its display color saturation reached 72% (NTSC). The backlight aspect of this product uses the WLED light source (bottom), the service life of the light source is 50K hours, including the LED driver. The G190EG01 V1 features an LVDS (2ch, 8-bit) signal interface with a total of 30 pins, terminal connections, and a drive voltage of 5.0 V (Typ.). Its typical vertical refresh rate Fv is 60 Hz. This model is used in industry.