G190ETN01.204 19 inch SXGA 1280x1024 (TN)
Brand: AUO
Model: G190ETN01.204
Panel Type:a-Si TFT-LCD
Panel structure:LCM
panel size: 19"
Pixels H X V: 1280*1024
Display Color: 16.7M
Vertical Frequency: 60Hz
Response Time:7/3 ms
Signal voltage:5V
Interface Type: LVDS(8bit)
View Angle:85/85/80/80
Color Space:NTSC 70%
Brightness: 350 cd/m²
Contrast Ratio:1000:1
Power Dissipation: 13.5W
Backlight voltage: 12.0±1.2V
Backlight Life Time:50,000
Physical size : 324(H)×396(V)×15.68(D) mm
T-con board:Dorsal fold
Touch: No
Weight: 1800.000 g
Temperature Range:Operating Temp.:-30 °C ~ 85 °C ; Storage Temp.:-30°C ~ 85 °C
Brand: AUO
Model: G190ETN01.204
Application: -
Model: G190ETN01.204
Model:
G190ETN01.204
G190ETN01.204 - Related Model
Model Version PDF
G190ETN01.204 Final Ver1.0
G190ETN01.204
G190ETN01.204 is a 19.0 inch LCD module product using a-Si TFT-LCD technology introduced by AUO. It is equipped with WLED backlight, including LED driver backlight drive, no touch. Its typical features are: wide temperature, white LED backlight, life of more than 50,000 hours, including LED drive, terminal formal, surface fog.It has a working temperature of -30 ~ 85 ° C, a storage temperature of -30 ~ 85 ° C and a vibration resistance of 1.5G (14.7m / s2). The display has a resolution of 1280 (RGB) × 1024 (SXGA), an aspect ratio of 5: 4 (width: height), and pixels are arranged in RGB vertical strips. Its display area size is 376.32 × 301.056 (width × height) mm, The visible size is 379.72 × 34.46 (wide × high) mm, the appearance size is 396 × 324 × 15.68 (thick) mm, and the surface treatment is haze, Hard coating (3H), and the net weight of the product is 1.80 Kgs (Typ.).The backlight aspect of this product uses 4 strings WLED light source (bottom), the service life of the light source is 50K hours, including LED driver. The G190ETN01.204 features an LVDS (2ch, 8-bit) signal interface, a total of 30 pins, with terminal connections, and a drive voltage of 5.0 V (Typ.). Its typical vertical refresh rate Fv is 60 Hz. This model is suitable for industrial applications.