G185HAN01.4 18.5 inch FHD 1920x1080
Brand: AUO
Model: G185HAN01.4
Panel Type:a-Si TFT-LCD
Panel structure:LCM
panel size: 18.5"
Pixels H X V: 1920*1080
Display Color: 16.7M
Vertical Frequency: 60Hz
Response Time:10 ms
Signal voltage:5V
Interface Type: eDP (2 Lane)
View Angle:89/89/89/89
Color Space:NTSC 72%
Brightness: 1800 cd/m²
Contrast Ratio:1000:1
Power Dissipation: 52.5W
Backlight voltage: 21.8/24/26.4V
Backlight Life Time:50,000
Physical size : 253.06(H)×429.3(V)×8.03/11.83(D) mm
T-con board:Dorsal fold
Touch: No
Weight: 1600.000 g
Temperature Range:Operating Temp.:-30 °C ~ 70 °C ; Storage Temp.:-30°C ~ 70 °C
Brand: AUO
Model: G185HAN01.4
Application: -
Model: G185HAN01.4
Model:
G185HAN01.4
G185HAN01.4 - Related Model
Model Version PDF
G185HAN01.4
G185HAN01.4 Ver0.1
G185HAN01.4 is a 18.5-inch liquid crystal module product introduced by AUO Optoelectronics Inc. (AUO), which uses a-Si TFT-LCD technology. It is fitted with WLED backlighting, LED driver backlighting, and touchless. As an AHVA, constant black display, transmission LCD module product, G185HAN01.4 can provide 1800 cd / m2 display brightness 1000: 1 transmission contrast,And the viewing angle of 89 / 89 / 89, (Typ.) (CR ≥ 10) (L / R / U / D), the optimal viewing angle is full view, and its response time is 10 / 10 (Typ.), Tr / Td) ms. With an 8-bit grayscale signal per pixel, the product can display 16.7M of color and display 72% color saturation (NTSC).In terms of backlight, this product uses 9S7P × 2CN WLED light-emitting side light source (top and bottom), the service life of the light source is 50K hours, including LED driver. The G185HAN01.4 features an eDP (2 Lanes) signal interface with a total of 30 pins, terminal connections and a drive voltage of 5.0 V (Typ.). Its typical vertical refresh rate Fv is 60 Hz.It has a working temperature of -30 ~ 70 ° C, a storage temperature of -30 ~ 70 ° C and a vibration resistance of 1.5G (14.7m / s2).Based on its sRGB, wide temperature, ultra-high brightness, white LED backlighting, life of more than 50,000 hours, including features such as LED drive, terminal fitting, surface fog surface, etc., this model is recommended for use in industrial and other products.