C050SWYG-1 5.0 inch FWVGA IPS
Brand: IVO
Model: C050SWYG-1
Panel Type:a-Si TFT-LCD
Panel structure:Large board (crystal filling box)
panel size: 5"
Pixels H X V: 480*854
Display Color: 16.7M
Vertical Frequency: 60Hz
View Angle:85/85/85/85
Color Space:NTSC 67%
Brightness: 0cd/m²
Contrast Ratio:1200:1
Power Dissipation: -
Backlight voltage: -
Backlight Life Time:-
Physical size : 64.46(H)×117.4(V)×0.8(D) mm
T-con board:-
Touch: No
Weight: 14.900 g
Temperature Range:Operating Temp.:-20 °C ~ 70 °C ; Storage Temp.:-30°C ~ 80 °C
Brand: IVO
Model: C050SWYG-1
Model: C050SWYG-1
Model:
C050SWYG-1
C050SWYG-1 - Related Model
Model Version PDF
C050SWYG-1 Rev.00
C050SWYG-1 is a 5.0-inch a-Si TFT-LCD liquid crystal glass product launched by Dragon Phoenix (IVO). It lacks a backlight and touch functionality. The operating temperature range is -20 to 70°C, and the storage temperature range is -30 to 80°C. Its typical features include portrait mode. This model number is used for applications such as smartphones and handheld devices. This product is recommended to use HX8379-C, OTM8019A, ILI9806E driving ICs. The display resolution of C050SWYG-1 measures 480 (RGB) × 854 (FWVGA), with a 9:16 (width: height) aspect ratio and RGB vertical stripe pixel arrangement. The display area dimensions are 61.56 (width) × 109.53 (height) mm, and the physical dimensions are 64.46 (width) × 117.4 (height) × 0.8 (thickness) mm. The surface treatment is without a polarizer sheet. The product’s net weight is 14.9/16.7 g (typ./max.). It utilizes a glass substrate with a thickness of 0.40+0.40 mm. This product does not have a backlight.