C061SWR3-0 6.1 inch IPS
Brand: IVO
Model: C061SWR3-0
Panel Type:a-Si TFT-LCD
Panel structure:Large board (crystal filling box)
panel size: 6.1"
Pixels H X V: 720*1560
Display Color: 16.7M
Vertical Frequency: 60Hz
Response Time:35 ms
Signal voltage:-
Interface Type: COG
View Angle:85/85/85/85
Color Space:NTSC 70%
Brightness: 0cd/m²
Contrast Ratio:1200:1
Power Dissipation: W
Backlight voltage: -
Backlight Life Time:-
Physical size : 66.8(H)×145.4(V)×0.8(D) mm
T-con board:-
Touch: No
Weight: 19.400 g
Temperature Range:Operating Temp.:-20 °C ~ 70 °C ; Storage Temp.:-30°C ~ 80 °C
Brand: IVO
Model: C061SWR3-0
Model: C061SWR3-0
Model:
C061SWR3-0
C061SWR3-0 - Related Model
Model Version PDF
C061SWR3-0 Ver.V01
C061SWR3-0 is a 6.1-inch a-Si TFT-LCD liquid crystal glass product launched by Long Teng (IVO). It lacks a backlight and touch functionality. The operating temperature range is -20 to 70°C, and the storage temperature range is -30 to 80°C. Its typical features include portrait mode. This model is used in products such as mobile phones. C061SWR3-0 has a display resolution of 720 (RGB) × 1560, a 9:20 (width: height) aspect ratio, RGB vertical stripe pixel arrangement, and a pixel density of 282 PPI. The display area dimensions are 64.8 (width) × 140.4 (height) mm, and the physical dimensions are 66.8 (width) × 145.4 (height) × 0.8 (thickness) mm. The product’s net weight is 19.4/21.4 g (typ./max.). It utilizes a glass substrate with a thickness of 0.40+0.40 mm. This product does not have a backlight. Its typical vertical refresh rate (Fv) is 60 Hz.