U065SWR2-0 6.5 inch IPS
Brand: IVO
Model: U065SWR2-0
Panel Type:a-Si TFT-LCD
Panel structure:Large board (crystal filling box)
panel size: 6.5"
Pixels H X V: 720*1600
Display Color: 16.7M
Vertical Frequency: 60Hz
Response Time:30 ms
View Angle:85/85/85/85
Color Space:72% NTSC
Brightness: 0cd/m²
Contrast Ratio:1200:1
Power Dissipation: W
Backlight voltage: -
Backlight Life Time:-
Physical size : 69.932(H)×156.56(V)×0.3±0.04(D) mm
T-con board:-
Touch: in-Cell Touch
Weight: 22.100 g
Temperature Range:Operating Temp.:-20 °C ~ 70 °C ; Storage Temp.:-40°C ~ 80 °C
Brand: IVO
Model: U065SWR2-0
Model: U065SWR2-0
Model:
U065SWR2-0
U065SWR2-0 - Related Model
Model Version PDF
U065SWR2-0 Rev.V00
U065SWR2-0 is a 6.5-inch LCD glass product from Kunshan Longteng Optoelectronics Co., Ltd. (Longteng, IVO) featuring a-Si TFT-LCD technology. It lacks a backlight and features In-Cell Touch. It is recommended to use FT8006P and ILI9881H driver ICs. The display resolution of U065SWR2-0 measures 720 (RGB) × 1600, with a 9:20 (width: height) aspect ratio and RGB vertical stripe pixel arrangement. The pixel density is 269 PPI. Its display area dimensions are 67.932 × 150.96 (width × height) mm, and its physical dimensions are 69.932 × 156.56 (width × height) × 0.3 (thickness) mm. The product’s net weight is 22.1/24.2 g (typical/maximum). It utilizes a glass substrate with a thickness of 0.15 + 0.15 mm. This product does not have a backlight. Its typical vertical refresh rate (Fv) is 60 Hz. Its operating temperature range is -20 to 70°C, and its storage temperature range is -40 to 80°C. Given its features such as portrait mode and touchscreen capabilities, this model is recommended for use in mobile devices.