C060SWZ1-0 6.0 inch qHD IPS
Brand: IVO
Model: C060SWZ1-0
Panel Type:a-Si TFT-LCD
Panel structure:Large board (crystal filling box)
panel size: 6"
Pixels H X V: 540*960
Display Color: 16.7M
Vertical Frequency: 60Hz
Response Time:35 ms
Signal voltage:-
Interface Type: COG
View Angle:80/80/80/80
Color Space:70% NTSC
Brightness: 0cd/m²
Contrast Ratio:800:1
Backlight Life Time:-
Physical size : 76.58(H)×139.02(V)×0.8±0.08(D) mm
T-con board:-
Touch: No
Weight: 22.400 g
Temperature Range:Operating Temp.:-20 °C ~ 70 °C ; Storage Temp.:-30°C ~ 80 °C
Brand: IVO
Model: C060SWZ1-0
Model: C060SWZ1-0
Model:
C060SWZ1-0
C060SWZ1-0 - Related Model
Model Version PDF
C060SWZ1-0 Rev.V00
C060SWZ1-0 is a 6.0-inch LCD glass product from Kunshan Longteng Optoelectronics Co., Ltd. (Longteng, IVO) featuring a-Si TFT-LCD technology. It lacks a backlight and touch functionality, and is recommended to use the OTM9605A driver IC. The display resolution of C060SWZ1-0 measures 540 (RGB) × 960 (qHD), with a 9:16 (width: height) aspect ratio and RGB vertical stripe pixel arrangement. Its display area dimensions are 73.99 × 131.53 (width × height) mm, and its physical dimensions are 76.58 × 139.02 (width × height) × 0.8 (thickness) mm. The surface treatment is without a polarizer sheet. The product’s net weight is 22.4g (typical). It utilizes a glass substrate with a thickness of 0.40 + 0.40 mm. This product does not have a backlight. Its typical vertical refresh rate (Fv) is 60Hz. It operates within a temperature range of -20 to 70°C for operation and -30 to 80°C for storage. Given its features such as portrait mode, 1 chip, 18 chips, or 21 chips, this model is recommended for use in mobile devices.