T146AW41 R0 14.6 inch IPS
Brand: IVO
Model: T146AW41 R0
Panel Type:a-Si TFT-LCD
Panel structure:LCM
panel size: 14.6"
Pixels H X V: 1920*1440
Display Color: 16.7M
Vertical Frequency: 60Hz
Response Time:25 ms
Signal voltage:3.3V
Interface Type: LVDS(8bit)
View Angle:-
Color Space:87% DCI-P3
Brightness: 650 cd/m²
Contrast Ratio:1500:1
Power Dissipation: 22.1W
Backlight voltage: 19.39/38.77V
Backlight Life Time:30,000
Physical size : 314.6(H)×244.4(V)×10.14(D) mm
T-con board:Dorsal fold
Touch: In-Cell Touch, I²C
Weight: 1040.000 g
Temperature Range:Operating Temp.:-30 °C ~ 85 °C ; Storage Temp.:-40°C ~ 95 °C
Brand: IVO
Model: T146AW41 R0
Model: T146AW41 R0
Model:
T146AW41 R0
T146AW41 R0 - Related Model
Model Version PDF
T146AW41 R0 Ver.00
T146AW41R0 is a 14.6-inch LCD module with a-Si TFT-LCD technology introduced by IVO. It is equipped with WLED backlight, no backlight driver, In-Cell Touch. Its typical features are: sRGB, with touch screen, wide temperature, 3G seismic, high brightness, white LED backlight, surface fog.Its operating temperature is -30 ~ 85 ° C, storage temperature is -40 ~ 95 ° C, and vibration resistance is 2.9 G (28.4 m / s2). This model is suitable for use in industrial, automotive displays.The T146AW41 R0 has a display resolution of 1920 (RGB) × 1440, an aspect ratio of 4: 3 (width: height), and pixels are arranged in RGB vertical strips. Its display area size is 297.6 × 223.2 (width × height) mm, and its appearance size is 314.6 (width) × 244.4 (height) × 10.14 (thickness) mm,Surface treatment is anti-fingerprint (AF) + fog surface (AG), Hard coating (3H), reflectivity 1.5% (Max.), product net weight 1.04 Kgs. Backlight aspects of this product uses a 5 strings WLED light source, light source life of 30K hours, without backlight drive. The T146AW41R0 uses an LVDS (2ch, 8-bit) signal interface with a total of 50 pins, using terminal connections, and a drive voltage of 3.3 V (Typ.). Its typical vertical refresh rate Fv is 60 Hz.