C090SWT3-0 9.0 inch WSVGA TN
Brand: IVO
Model: C090SWT3-0
Panel Type:a-Si TFT-LCD
Panel structure:Crystal infusion box
panel size: 9"
Pixels H X V: 1024*600
Display Color: 16.7M
Vertical Frequency: 60Hz
Response Time:25 ms
Signal voltage:-
Interface Type: COG
View Angle:70/70/70/70
Color Space:NTSC 50%
Brightness: 0cd/m²
Contrast Ratio:500:1
Power Dissipation: W
Backlight voltage: -
Backlight Life Time:-
Physical size : 203.7(H)×123.9(V)×1(D) mm
T-con board:-
Touch: No
Weight: 60.300 g
Temperature Range:Operating Temp.:-20 °C ~ 70 °C ; Storage Temp.:-30°C ~ 80 °C
Brand: IVO
Model: C090SWT3-0
Model: C090SWT3-0
Model:
C090SWT3-0
C090SWT3-0 - Related Model
Model Version PDF
C090SWT3-0 Rev.00
C090SWT3-0 is a 9.0-inch a-Si TFT-LCD liquid crystal glass product launched by Long Teng (IVO). It lacks a backlight and touch functionality. The operating temperature range is -20 to 70°C, and the storage temperature range is -30 to 80°C. This model is used in digital photo frames, portable DVD players, and other products. It is recommended to use HX8282 and HX8696 driving ICs. The display resolution of C090SWT3-0 measures 1024 (RGB) × 600 (WSVGA), with a 17:10 (width: height) aspect ratio and RGB vertical stripe pixel arrangement. The display area dimensions are 196.608 (width) × 114.15 (height) mm, and the overall dimensions are 203.7 (width) × 123.9 (height) × 1 (thickness) mm. The surface treatment is without a polarizer sheet. The product weighs 60.3 grams and utilizes a glass substrate with a thickness of 0.50+0.50 mm. This product does not have a backlight.