C090NWP1 R0 9.0 inch WVGA TN
Brand: IVO
Model: C090NWP1 R0
Panel Type:a-Si TFT-LCD
Panel structure:Crystal infusion box
panel size: 9"
Pixels H X V: 800*480
Display Color: 16.7M
Vertical Frequency: 60Hz
Response Time:25 ms
Signal voltage:-
Interface Type: COG
View Angle:70/70/50/70
Color Space:NTSC 50%
Brightness: 0cd/m²
Contrast Ratio:500:1
Power Dissipation: W
Backlight voltage: -
Backlight Life Time:-
Physical size : 206.7(H)×122.93(V)×1(D) mm
T-con board:-
Touch: No
Weight: 60.000 g
Temperature Range:Operating Temp.:-20 °C ~ 70 °C ; Storage Temp.:-30°C ~ 80 °C
Brand: IVO
Model: C090NWP1 R0
Model: C090NWP1 R0
Model:
C090NWP1 R0
C090NWP1 R0 - Related Model
Model Version PDF
C090NWP1 R0 Rev.00
C090NWP1 R0 is a 9.0-inch a-Si TFT-LCD liquid crystal glass product launched by Long Teng (IVO). It does not have a backlight or touch functionality. The operating temperature range is -20 to 70°C, and the storage temperature range is -30 to 80°C. This model is used in industrial applications, digital photo frames, and portable DVD players, among others. This product is recommended to use the NT39416Q + NT52001 driving ICs. C090NWP1 R0 has a display resolution of 800 (RGB) × 480 (WVGA), a 16:9 (width: height) aspect ratio, and RGB vertical stripe pixel arrangement. Its display area dimensions are 198 (width) × 111.696 (height) mm, and the physical dimensions are 206.7 (width) × 122.93 (height) × 1 (thickness) mm. The surface treatment is without a polarizer sheet, and the product’s net weight is 60.0g (typical). It utilizes a glass substrate with a thickness of 0.50+0.50 mm. This product does not have a backlight. Its typical vertical refresh rate (Fv) is 60Hz.