C097SN63 R0 9.7 inch QXGA IPS
Brand: IVO
Model: C097SN63 R0
Panel Type:a-Si TFT-LCD
Panel structure:Crystal infusion box
panel size: 9.7"
Pixels H X V: 1536*2048
Display Color: 16.7M
Vertical Frequency: 60Hz
Response Time:35 ms
Signal voltage:3.3V
Interface Type: COG
View Angle:85/85/85/85
Color Space:NTSC 70%
Brightness: 0cd/m²
Contrast Ratio:1000:1
Power Dissipation: -
Backlight voltage: -
Backlight Life Time:-
Physical size : 151.456(H)×205.27(V)×0.8(D) mm
T-con board:-
Touch: No
Weight: 62.100 g
Temperature Range:Operating Temp.:-20 °C ~ 60 °C ; Storage Temp.:-30°C ~ 70 °C
Brand: IVO
Model: C097SN63 R0
Model: C097SN63 R0
Model:
C097SN63 R0
C097SN63 R0 - Related Model
Model Version PDF
C097SN63 R0 Rev.00
C097SN63 R0 is a 9.7-inch liquid crystal glass product from Long Teng (IVO) featuring a-Si TFT-LCD technology. It does not have a backlight or a touch interface. Its typical features include portrait mode. Its operating temperature range is -20 to 60°C, and its storage temperature range is -30 to 70°C. This model is suitable for use in tablets. The product is recommended to use NT35523 and HX8252A driving ICs. C097SN63 R0 has a display resolution of 1536 (RGB) × 2048 (QXGA), a aspect ratio of 3:4 (width: height), RGB vertical stripe pixel arrangement, and a pixel density of 264 PPI. Its display area dimensions are 147.456 × 196.608 (width × height) mm, and its physical dimensions are 151.456 (width) × 205.27 (height) × 0.8 (thickness) mm. The product’s net weight is 62.1/68.4g (typical/maximum). It uses a glass substrate with a thickness of 0.40 + 0.40 mm. This product does not have a backlight. Its typical vertical refresh rate (Fv) is 60Hz.