M101GWT9 R9 10.1 inch WSVGA TN
Brand: IVO
Model: M101GWT9 R9
Panel Type:a-Si TFT-LCD
Panel structure:LCM
panel size: 10.1"
Pixels H X V: 1024*600
Display Color: 262K/16.7M
Vertical Frequency: 60Hz
Response Time:16 ms
Signal voltage:3.3/10.63/22.87/-8V
Interface Type: LVDS(8bit)
View Angle:70/70/70/50
Color Space:NTSC 50%
Brightness: 350 cd/m²
Contrast Ratio:600:1
Power Dissipation: 2.35W
Backlight voltage: 24.3/30.6V
Backlight Life Time:30,000
Physical size : 236(H)×141.05(V)×6.7(D) mm
T-con board:Dorsal fold
Touch: No
Weight: 281.000 g
Temperature Range:Operating Temp.:-30 °C ~ 70 °C ; Storage Temp.:-40°C ~ 85 °C
Brand: IVO
Model: M101GWT9 R9
Model: M101GWT9 R9
Model:
M101GWT9 R9
M101GWT9 R9 - Related Model
Model Version PDF
M101GWT9 R9 Rev.00
The M101GWT9 R9 is a 10.1-inch LCD module developed by Kunshan Longteng Optoelectronics Co. (Longteng, IVO) using a-Si TFT-LCD technology. It is fitted with a WLED backlight, no backlight drive, and no touch.The M101GWT9 R9 displays a resolution of 1024 (RGB) × 600 (WSVGA) with an aspect ratio of 16? 9 (W: H) and pixels arranged in RGB vertical strips. Its display area size is 227.2 × 125.28 (Width × Height) mm, visible size 224.72 × 127.28 (Width × High) mm, exterior size 236 × 141.05 (Width × H) × 6.7 (Thickness) mm, surface treatment a fog face, Hard coating (3H), net weight 281 / 310g (Typ. / Max.). The backlight aspect of this product uses a 9S3P WLED light source, the service life of the light source is 30K hours, without backlight drive. M101GWT9 R9 with LVDS (1ch, 6 / 8-bit) Signal interface, a total of 60 pins, using FPC connection, drive screen voltage of 3.3 / 10.63 / 22.87 / -8 V (Typ.) (DVDD / AVDD / VGH / VGL). Its typical vertical refresh rate Fv is 60 Hz.Its working temperature is -30 ~ 70 ° C, storage temperature is -40 ~ 85 ° C, and vibration resistance is 2.9 G (28.4 m / s2).Based on its wide temperature, 3G earthquake resistance, white LED backlighting, terminal backing, up / down, left / right flip display, 6 / 8 bit gray scale optional, surface fog surface, etc., this model is recommended for use in automotive displays.