C097SWG4 R0 9.7 inch IPS
Brand: IVO
Model: C097SWG4_R0
Panel Type:a-Si TFT-LCD
Panel structure:Crystal infusion box
panel size: 9.7"
Pixels H X V: 1600*400
Display Color: 262K
Vertical Frequency: 60Hz
Response Time:35 ms
Signal voltage:-
Interface Type: LVDS
View Angle:85/85/85/85
Color Space:DCI-P3 71%
Brightness: 0cd/m²
Contrast Ratio:800:1
Power Dissipation: W
Backlight voltage: -
Backlight Life Time:-
Physical size : 250.231(H)×63.92(V)×1(D) mm
T-con board:-
Touch: No
Weight: 37.500 g
Temperature Range:Operating Temp.:-20 °C ~ 70 °C ; Storage Temp.:-30°C ~ 80 °C
Brand: IVO
Model: C097SWG4_R0
Model: C097SWG4_R0
Model:
C097SWG4_R0
C097SWG4_R0 - Related Model
Model Version PDF
C097SWG4_R0 Rev.00
C097SWG4_R0 is a 9.7-inch a-Si TFT-LCD liquid crystal glass product launched by Dragon Phoenix (IVO). It does not have a backlight or a touch screen. The operating temperature range is -20 to 70°C, and the storage temperature range is -30 to 80°C. Its typical features include a super-wide screen. This model is used for products such as cutting strip screens and vehicle displays. It is recommended to use the OTA7290B driving IC. The display resolution of C097SWG4 R0 is 1600×400 (RGB), with a aspect ratio of >3:1 (width: height), and the pixels are arranged horizontally in RGB stripes. The display area dimensions are 240 (width) × 58.92 (height) mm, and the physical dimensions are 250.231 (width) × 63.92 (height) × 1 (thickness) mm. The surface treatment is without a polarizer sheet. The product’s net weight is 37.5/41.25 g (typ./max.). It uses a glass substrate with a thickness of 0.50+0.50 mm. This product does not have a backlight. Its typical vertical refresh rate (Fv) is 60 Hz.