C097SWW2 R0 9.7 inch IPS
Brand: IVO
Model: C097SWW2 R0
Panel Type:a-Si TFT-LCD
Panel structure:Crystal infusion box
panel size: 9.7"
Pixels H X V: 1920*480
Display Color: 262K
Vertical Frequency: 60Hz
Response Time:35 ms
Signal voltage:-
Interface Type: LVDS
View Angle:85/85/85/85
Color Space:NTSC 70%
Brightness: 0cd/m²
Contrast Ratio:800:1
Power Dissipation: W
Backlight voltage: -
Backlight Life Time:-
Physical size : 252.604(H)×71.406(V)×1(D) mm
T-con board:-
Touch: No
Weight: 43.000 g
Temperature Range:Operating Temp.:-20 °C ~ 70 °C ; Storage Temp.:-30°C ~ 80 °C
Brand: IVO
Model: C097SWW2 R0
Model: C097SWW2 R0
Model:
C097SWW2 R0
C097SWW2 R0 - Related Model
Model Version PDF
C097SWW2 R0 Rev.00
C097SWW2 R0 is a 9.7-inch a-Si TFT-LCD liquid crystal glass product launched by Long Teng (IVO). It does not have a backlight or touch functionality. The operating temperature range is -20 to 70°C, and the storage temperature range is -30 to 80°C. Its typical features include a super-wide screen. This model is used for products such as cut bar screens and vehicle displays. The product employs drive ICs OTD7103A*2 + OTD9960A*1. C097SWW2 R0 has a display resolution of 1920 (RGB) × 480, a aspect ratio of >3:1 (width: height), and pixels arranged in vertical RGB stripes. The calculated pixel density is 203 PPI. The display area dimensions are 239.616 (width) × 59.904 (height) mm, the physical dimensions are 252.604 (width) × 71.406 (height) × 1 (thickness) mm, and the surface treatment is without a polarizer sheet. The product weighs 43.0g (max.) with a glass substrate thickness of 0.50 + 0.50 mm. It does not have a backlight. Its typical vertical refresh rate Fv is 60Hz.