C111AWW1-0 11.1 inch IPS
Brand: IVO
Model: C111AWW1-0
Panel Type:a-Si TFT-LCD
Panel structure:Large board (crystal filling box)
panel size: 11.1"
Pixels H X V: 1920*380
Display Color: 16.7M
Vertical Frequency: 60Hz
Response Time:25 ms
Signal voltage:-
Interface Type: LVDS
View Angle:85/85/85/85
Color Space:NTSC 65%
Brightness: 0cd/m²
Contrast Ratio:900:1
Power Dissipation: W
Backlight voltage: -
Backlight Life Time:-
Physical size : 288.434(H)×62.54(V)×1(D) mm
T-con board:-
Touch: No
Weight: 43.100 g
Temperature Range:Operating Temp.:-20 °C ~ 70 °C ; Storage Temp.:-30°C ~ 85 °C
Brand: IVO
Model: C111AWW1-0
Model: C111AWW1-0
Model:
C111AWW1-0
C111AWW1-0 - Related Model
Model Version PDF
C111AWW1-0 Rev.00
C111AWW1-0 is a 11.1-inch liquid crystal glass product developed by Kunshan Longteng Optoelectronics Co., Ltd. (Longteng, IVO) featuring a-Si TFT-LCD technology. It lacks a backlight and a touch interface, and is recommended to use the OTA7290B-015A-C driver IC. The display resolution of C111AWW1-0 measures 1920×380 (RGB), with a aspect ratio of >3:1 (width: height). The pixels are arranged in horizontal RGB stripes. Its display area dimensions are 276.48 × 58.14 (width × height) mm, and its physical dimensions are 288.434 × 62.54 (width × height) × 1 (thickness) mm. The surface treatment is without a polarizer sheet. The product’s net weight is 43.1/47.4 g (typical/maximum). It utilizes glass substrates with a thickness of 0.50+0.50 mm. This product does not have a backlight. Its operating temperature range is -20 to 70°C, and its storage temperature range is -30 to 85°C. Given its ultra-wide screen characteristics, this model is recommended for use in cutting bar screens and vehicle displays.