G185HAN01.1 18.5 inch FHD 1920x1080
Brand: AUO
Model: G185HAN01.1
Panel Type:a-Si TFT-LCD
Panel structure:LCM
panel size: 18.5"
Pixels H X V: 1920*1080
Display Color: 16.7M
Vertical Frequency: 60Hz
Response Time:10 ms
Signal voltage:5V
Interface Type: LVDS(8bit)
View Angle:89/89/89/89
Color Space:sRGB 99%
Brightness: 500 cd/m²
Contrast Ratio:1000:1
Power Dissipation: 28.54W
Backlight voltage: 25.6/28.8V
Backlight Life Time:50,000
Physical size : 254.6(H)×430.4(V)×12.0±0.5(D) mm
T-con board:Dorsal fold
Touch: No
Weight: 1200.000 g
Temperature Range:Operating Temp.:-20 °C ~ 70 °C ; Storage Temp.:-25°C ~ 70 °C
Brand: AUO
Model: G185HAN01.1
Application: -
Model: G185HAN01.1
Model:
G185HAN01.1
G185HAN01.1 is an 18.5-inch a-Si TFT-LCD LCD module product launched by AUO, it is equipped with WLED backlight, including LED driver backlight drive, no touch.The working temperature of this product is -20 ~ 70 ° C, the storage temperature is -25 ~ 70 ° C, and the vibration resistance is 1.5G (14.7m / s2). Its typical features are: sRGB, white LED backlight, life is greater than 50,000 hours, including LED drive, terminal formal, surface fog. As an AHVA, constant black display, transmission LCD module product, G185HAN01.100 can provide 500cd / m2 display brightness 1000: 1 transmission contrast,As well as the viewing angle of 89 / 89 / 89, (Typ.) (CR ≥ 10) (left / right / top / bottom), the optimal viewing angle is full view, and its response time is 10 / 10 (Typ.), Tr / Td) ms. With an 8-bit grayscale signal per pixel, the product can display 16.7M of color, and its display is 99% color saturation (sRGB). The backlight aspect of this product uses the WLED light source (bottom), the service life of the light source is 50K hours, including the LED driver. The G185HAN01.100 features an LVDS (2ch, 8-bit) signal interface, a total of 30 pins, with terminal connections, and a drive voltage of 5.0 V (Typ.). Its typical vertical refresh rate Fv is 60 Hz. This model is used for industrial, medical imaging.