E088AWR1 R0 8.8 inch IPS
Brand: IVO
Model: E088AWR1 R0
Panel Type:a-Si TFT-LCD
Panel structure:FOG
panel size: 8.8"
Pixels H X V: 1280*480
Display Color: 16.7M
Vertical Frequency: 60Hz
Response Time:25 ms
Signal voltage:3.3V
Interface Type: LVDS(8bit)
View Angle:85/85/85/85
Color Space:NTSC 70%
Brightness: 0cd/m²
Contrast Ratio:1200:1
Power Dissipation: W
Backlight voltage: -
Backlight Life Time:-
Physical size : 216.28(H)×88.68(V)×1.27(D) mm
T-con board:-
Touch: No
Weight: 59.700 g
Temperature Range:Operating Temp.:-30 °C ~ 85 °C ; Storage Temp.:-40°C ~ 90 °C
Brand: IVO
Model: E088AWR1 R0
Model: E088AWR1 R0
Model:
E088AWR1 R0
E088AWR1 R0 - Related Model
Model Version PDF
E088AWR1 R0 Rev.02
Introduced by Long Teng (IVO) is the E088AWR1 R0, a 8.8-inch LCD glass product utilizing a-Si TFT-LCD technology. It lacks a backlight and touch functionality. Its typical features include wide temperature range, ultra-wide screen, top/bottom, left/right flip display. Its operating temperature range is –30 to 85°C, and its storage temperature range is –40 to 90°C. This model is suitable for use in vehicle displays. The product has been bonded with 1 source + 1 gate chips driving ICs. The E088AWR1 displays a resolution of 1280 (RGB) × 480, with a aspect ratio of 8:3 (width: height), and pixels arranged in RGB vertical strips. Its display area dimensions are 209.28 × 78.48 (width × height) mm, and its physical dimensions are 216.28 (width) × 88.68 (height) × 1.27 (thickness) mm. The surface treatment is hard coating, with a reflectivity of 5.6% (maximum). The product’s net weight is 59.7/65.6g (typical/maximum). It lacks a backlight. The E088A WR1 R0 employs a LVDS (1 channel, 8-bit) signal interface with a total of 60 pins, connected using FPC, and has a driving voltage of 3.3V (typical). Its typical vertical refresh rate Fv is 60Hz.