M140NWF5 R9 14.0 inch FHD IPS
Brand: IVO
Model: M140NWF5 R9
Panel Type:a-Si TFT-LCD
Panel structure:LCM
panel size: 14"
Pixels H X V: 1920*1080
Display Color: 262K
Vertical Frequency: 60Hz
Response Time:25 ms
Signal voltage:3.3V
Interface Type: eDP (2 Lane) eDP1.2
View Angle:85/85/85/85
Color Space:NTSC 45%
Brightness: 220 cd/m²
Contrast Ratio:700:1
Power Dissipation: 2.8W
Backlight voltage: 5.0/12.0/21.0V
Backlight Life Time:15,000
Physical size : 315.9(H)×186.09(V)×5.25(D) mm
T-con board:Dorsal fold
Touch: No
Weight: 300.000 g
Temperature Range:Operating Temp.:0 °C ~ 50 °C ; Storage Temp.:-20°C ~ 60 °C
Brand: IVO
Model: M140NWF5 R9
Model: M140NWF5 R9
Model:
M140NWF5 R9
M140NWF5 R9 - Related Model
Model Version PDF
M140NWF5 R9 Ver.03
M140NWF5 R9 (Product Code: IVO057D) is a 14.0-inch LCD module product introduced by Kunshan Longteng Optoelectronics Limited (Longteng, IVO) using a-Si TFT-LCD technology. It is fitted with WLED backlighting, LED-powered backlighting drive, and touchless. As an IPS, constant black display, transmission LCD module products, M140NWF5 R9 can provide 220 cd / m2 display brightness 700: 1 transmission contrast,As well as the viewing angle of 85 / 85 / (85 (Typ.) (CR ≥ 10) (L / R / U / D), the optimal viewing angle is full view, and its response time is 25 (Typ.)(Tr + Td) ms. Thanks to a 6-bit grayscale signal per pixel, the product can display 262 K color, with a color saturation of 45% (NTSC). Backlight aspect of this product uses WLED light source, the service life of the light source is 15K hours, including LED driver. The M140NWF5 R9 features an eDP (2Lanes) signal interface with a total of 30 pins, terminal connections and a drive voltage of 3.3 V (Typ.). Its typical vertical refresh rate Fv is 60 Hz.Its working temperature is 0 ~ 50 ° C, and its storage temperature is -20 ~ 60 ° C.Based on its white LED backlight, including LED driver, terminal flip, surface fog, eDP1.2 and other features, this model is recommended for use in notebooks and other products.