V123AWF3 R1 12.3 inch IPS
Brand: IVO
Model: V123AWF3_R1
Panel Type:a-Si TFT-LCD
Panel structure:LCM
panel size: 12.3"
Pixels H X V: 1920*720
Display Color: 16.7M
Vertical Frequency: 60Hz
Response Time:25 ms
Signal voltage:3.3/6.5/-6.5V
Interface Type: LVDS(8bit)
View Angle:85/85/85/85
Color Space:NTSC 75%
Brightness: 1000cd/m²
Contrast Ratio:1200:1
Power Dissipation: 18W
Backlight voltage: 36.3V
Backlight Life Time:30,000
Physical size : 308.832(H)×132.312(V)×9.83(D) mm
T-con board:-
Touch: with In-Cell
Weight: 833.000 g
Temperature Range:Operating Temp.:-30 °C ~ 85 °C ; Storage Temp.:-40°C ~ 90 °C
Brand: IVO
Model: V123AWF3_R1
Model: V123AWF3_R1
Model:
V123AWF3_R1
V123AWF3_R1 - Related Model
Model Version PDF
V123AWF3_R1 Ver.01
V123AWF3_R1 is a 12.3-inch liquid crystal module product introduced by Kunshan Longteng Optoelectronics Co. (Longteng, IVO) using a-Si TFT-LCD technology. It is fitted with WLED backlighting, LED-powered backlighting drive, In-Cell Touch.The V123AWF3 R1 has a display resolution of 1920 (RGB) × 720, an aspect ratio of 8: 3 (width: height), and pixels arranged in RGB vertical strips. It has a display area dimension of 292.032 × 109.512 (wide × high) mm, a cosmetic dimension of 308.832 × 113.312 (wide × tall) × 9.83 (thick) mm, and a surface treatment of Hard coating (3H) with a net product weight of 833 / 871 g (Typ. / Max.). The backlight aspect of this product uses 11S4P WLED light source, the service life of the light source is 30K hours, including LED driver. The V123AWF3 R1 uses an LVDS (2ch, 8-bit) signal interface with a total of 50 pins, with terminal connections, and drives 3.3 / 6.5 / -6.5 V (Typ.) (VCC / VSP / VSN). Its typical vertical refresh rate Fv is 60 Hz.Its working temperature is -30 ~ 85 ° C, storage temperature is -40 ~ 90 ° C, and vibration resistance is 1.0G (9.8m / s2).Based on its sRGB, with touch screen, wide temperature, ultra-high brightness, white LED backlight, including LED driver, ultra-wide screen and other characteristics, this model is recommended for outdoor highlighting, car display.