M133NWF3 R0 13.3 inch FHD IPS
Brand: IVO
Model: M133NWF3 R0
Panel Type:a-Si TFT-LCD
Panel structure:LCM
panel size: 13.3"
Pixels H X V: 1920*1080
Display Color: 16.7M
Vertical Frequency: 120Hz
Response Time:25 ms
Signal voltage:3.3V
Interface Type: eDP (4 Lane) eDP1.3
View Angle:85/85/85/85
Color Space:NTSC 72%
Brightness: 300cd/m²
Contrast Ratio:600:1
Power Dissipation: 3.53W
Backlight voltage: 8/12/20V
Backlight Life Time:15,000
Physical size : 187.07(H)×300.26(V)×2/2.4(D) mm
T-con board:Straight row
Touch: No
Weight: 205.000 g
Temperature Range:Operating Temp.:0 °C ~ 50 °C ; Storage Temp.:-20°C ~ 60 °C
Brand: IVO
Model: M133NWF3 R0
Model: M133NWF3 R0
Model:
M133NWF3 R0
M133NWF3 R0 - Related Model
Model Version PDF
M133NWF3 R0 Ver.00
M133NWF3 R0 is a 13.3-inch liquid crystal module product introduced by Kunshan Longteng Optoelectronics Co. (Longteng, IVO) using a-Si TFT-LCD technology. It is fitted with WLED backlighting, LED-powered backlighting drive, and touchless.The M133NWF3 R0 has a display resolution of 1920 (RGB) × 1080 (FHD), an aspect ratio of 16 ° 9 (W: H), and pixels are arranged in RGB vertical strips. Its display area size is 293.76 × 165.24 (wide × high) mm, appearance size is 300.26 × 187.07 (wide × tall) × 2.4 (thick) mm, surface treatment is fog surface, product net weight is 205 g (Max.) appearance style is thin screen (PCBA flat, thickness ≤ 3.2 mm). Backlight aspect of this product uses WLED light source, the service life of the light source is 15K hours, including LED driver. The M133NWF3 R0 features an eDP (4 Lanes) signal interface with a total of 40 pins, terminal connections and a drive voltage of 3.3 V (Typ.). Its typical vertical refresh rate Fv is 120Hz.Its working temperature is 0 ~ 50 ° C, storage temperature is -20 ~ 60 ° C, and vibration resistance is 1.5G (14.7m / s2).Based on its 120Hz, white LED backlight, including LED drive, terminal flip, surface fog, eDP1.3, PSR and other features, this model is recommended for use in notebooks, games.