C101NWWC-0 10.1 inch WXGA IPS
Brand: IVO
Model: C101NWWC-0
Panel Type:a-Si TFT-LCD
Panel structure:Crystal infusion box
panel size: 10.1"
Pixels H X V: 800*1280
Display Color: 16.7M
Vertical Frequency: 60Hz
Response Time:35 ms
Signal voltage:-
Interface Type: COG
View Angle:85/85/85/85
Color Space:NTSC 60%
Brightness: 0cd/m²
Contrast Ratio:1000:1
Power Dissipation: W
Backlight voltage: -
Backlight Life Time:-
Physical size : 139.36(H)×225.8(V)×0.8(D) mm
T-con board:-
Touch: No
Weight: 69.200 g
Temperature Range:Operating Temp.:-20 °C ~ 70 °C ; Storage Temp.:-30°C ~ 80 °C
Brand: IVO
Model: C101NWWC-0
Model: C101NWWC-0
Model:
C101NWWC-0
C101NWWC-0 - Related Model
Model Version PDF
C101NWWC-0 Rev.00
C101NWWC-0, launched by Long Teng (IVO), is a 10.1-inch liquid crystal glass product featuring a-Si TFT-LCD technology. It lacks a backlight and a touch interface. Its typical features include portrait mode. Its operating temperature range is -20 to 70°C, and its storage temperature range is -30 to 80°C. This model is suitable for use in tablets. The product is recommended to use HX8394-C and OTA7291A driver ICs. The C101NWWC-0 has a display resolution of 800 (RGB) × 1280 (WXGA), a aspect ratio of 10:16 (width: height), and RGB vertical stripe-based pixel arrangement. Its display area dimensions are 135.36 × 216.576 (width × height) mm, and its physical dimensions are 139.36 (width) × 225.8 (height) × 0.8 (thickness) mm. The surface treatment is without a polarizer sheet, and the product’s net weight is 69.2g (typical). It utilizes a glass substrate with a thickness of 0.40+0.40 mm. This product does not have a backlight. Its typical vertical refresh rate (Fv) is 60Hz.