C092AWF1-0 9.2 inch IPS
Brand: IVO
Model: C092AWF1-0
Panel Type:a-Si TFT-LCD
Panel structure:Crystal infusion box
panel size: 9.2"
Pixels H X V: 1920*384
Display Color: 16.7M
Vertical Frequency: 60Hz
Response Time:30 ms
Signal voltage:3.3v
Interface Type: COG
View Angle:85/85/85/85
Color Space:NTSC 74%
Brightness: 0cd/m²
Contrast Ratio:1000:1
Power Dissipation: -
Backlight voltage: -
Backlight Life Time:-
Physical size : 234.85(H)×54.35(V)×0.8(D) mm
T-con board:-
Touch: No
Weight: 25.000 g
Temperature Range:Operating Temp.:-30 °C ~ 85 °C ; Storage Temp.:-40°C ~ 90 °C
Brand: IVO
Model: C092AWF1-0
Model: C092AWF1-0
Model:
C092AWF1-0
C092AWF1-0 - Related Model
Model Version PDF
C092AWF1-0 Rev.00
C092AWF1-0 is a product from Kunshan Longteng Optoelectronics Co., Ltd. (Longteng, IVO) featuring an 9.2-inch liquid crystal glass panel utilizing a-Si TFT-LCD technology. It lacks a backlight and touch functionality, and is recommended to use the HX8691-A00APD200-LT + HX8290-G01TPD2005-GP driver ICs. The display resolution of C092AWF1-0 measures 1920×384 (RGB), with a aspect ratio of >3:1 (width: height). The pixels are arranged in RGB horizontal stripes, and the pixel density calculated by the screen library is 212 PPI. The display area dimensions are 229.25×45.85 (width×height) mm, and the physical dimensions are 234.85×54.35 (width×height)×0.8 (thickness) mm. The product’s net weight is 25.0/27.6 g (typical/maximum). It employs a glass substrate with a thickness of 0.40+0.40 mm. This product does not have a backlight. Its typical vertical refresh rate (Fv) is 60 Hz. The operating temperature range is -30 to 85°C, and the storage temperature range is -40 to 90°C. Given its wide temperature tolerance and ultra-wide screen capabilities, this model is recommended for use in automotive displays.