R156NWF7 R1 15.6 inch FHD IPS
Brand: IVO
Model: R156NWF7 R1
Panel Type:a-Si TFT-LCD
Panel structure:LCM
panel size: 15.6"
Pixels H X V: 1920*1080
Display Color: 16.7M
Vertical Frequency: 60Hz
Response Time:30 ms
Signal voltage:3.3V
Interface Type: eDP (2 Lane) eDP1.2
View Angle:89/89/89/89
Color Space:sRGB 100%
Brightness: 300cd/m²
Contrast Ratio:1000:1
Power Dissipation: 4.5w
Backlight voltage: 5.0/12.0/21.0V
Backlight Life Time:15,000
Physical size : 352.02(H)×224.15(V)×3.2(D) mm
T-con board:Straight row
Touch: on cell
Weight: 380.000 g
Temperature Range:Operating Temp.:0 °C ~ 50 °C ; Storage Temp.:-20°C ~ 60 °C
Brand: IVO
Model: R156NWF7 R1
Model: R156NWF7 R1
Model:
R156NWF7 R1
R156NWF7 R1 - Related Model
Model Version PDF
R156NWF7 R1
R156NWF7_R1 is a 15.6-inch a-Si TFT-LCD liquid crystal module product launched by Longteng (IVO). It features WLED backlighting, including an LED driver for backlighting, On-Cell Touch. The operating temperature range is 0 to 50°C, the storage temperature range is -20 to 60°C, and it is resistant to vibrations with a vibration tolerance of 1.5G (14.7 m/s²). Its typical features include a touchscreen, white light LED backlight, LED driver, reverse-mounted terminals, eDP1.2. This model is used in products such as laptops. R156NWF7 R1 has a display resolution of 1920 (RGB) × 1080 (FHD), a 16:9 (width: height) aspect ratio, and RGB vertical stripe-based pixel arrangement. The display area dimensions are 344.16 (width) × 193.59 (height) mm, with a hard coating (3H) surface treatment. The backlight for this product uses WLED-lit side-illumination sources. The lifespan of the light source is 15K hours, and it includes an LED driver. R156NWFR7 R1 employs an eDP (2 lanes) signal interface and uses terminal connections. The driving voltage for the screen is 3.3V (typical). Its typical vertical refresh rate Fv is 60Hz.