C070SWWC 7.0 inch WXGA IPS
Brand: IVO
Model: C070SWWC
Panel Type:a-Si TFT-LCD
Panel structure:Large board (crystal filling box)
panel size: 7"
Pixels H X V: 800*1280
Display Color: 16.7M
Vertical Frequency: 60Hz
Response Time:25 ms
Signal voltage:-
View Angle:85/85/85/85
Color Space:NTSC 50%
Brightness: 0 cd/m²
Contrast Ratio:800:1
Power Dissipation: -
Backlight voltage: -
Backlight Life Time:-
Physical size : 97.8(H)×158.22(V)×0.8±0.08(D) mm
T-con board:-
Touch: No
Weight: 30.000 g
Temperature Range:Operating Temp.:-20 °C ~ 70 °C ; Storage Temp.:-30°C ~ 80 °C
Brand: IVO
Model: C070SWWC
Model: C070SWWC
Model:
C070SWWC
C070SWWC - Related Model
Model Version PDF
C070SWWC Rev.V00
C070SWWC is a 7.0-inch liquid crystal glass product developed by Kunshan Longteng Optoelectronics Co., Ltd. (Longteng, IVO) featuring a-Si TFT-LCD technology. It lacks a backlight and a touch interface, and is recommended to use driving ICs such as ILI9881C and JD9365D. The display resolution of C070SWWC is 800 (RGB) × 1280 (WXGA), with a 10:16 (width: height) aspect ratio and RGB vertical stripe pixel arrangement. The pixel density is 215 PPI. Its display area dimensions are 94.2 × 150.72 (width × height) mm, and its physical dimensions are 97.8 × 158.22 (width × height) × 0.8 (thickness) mm. The surface treatment is without a polarizer sheet. The product’s net weight is 30.0g (typical). It utilizes a glass substrate with a thickness of 0.40 + 0.40 mm. This product does not have a backlight. Its typical vertical refresh rate (Fv) is 60Hz. Its operating temperature range is -20 to 70°C, and its storage temperature range is -30 to 80°C. Given its features such as portrait mode, this model is recommended for use in tablets.