J055SWRA R0 5.5 inch IPS
Brand: IVO
Model: J055SWRA R0
Panel Type:a-Si TFT-LCD
Panel structure:Crystal infusion box
panel size: 5.5"
Pixels H X V: 720*1440
Display Color: 16.7M
Vertical Frequency: 60Hz
Response Time:35 ms
Signal voltage:-
Interface Type: COG
View Angle:85/85/85/85
Color Space:70% NTSC
Brightness: 0 cd/m²
Contrast Ratio:1200:1
Power Dissipation: -
Backlight voltage: -
Backlight Life Time:-
Physical size : 63.884(H)×129.368(V)×0.48(D) mm
T-con board:-
Touch: with In-Cell
Weight: 11.000 g
Temperature Range:Operating Temp.:-20 °C ~ 70 °C ; Storage Temp.:-30°C ~ 80 °C
Brand: IVO
Model: J055SWRA R0
Model: J055SWRA R0
Model:
J055SWRA R0
J055SWRA R0 - Related Model
Model Version PDF
J055SWRA R0 Rev.V01
J055SWRA R0 is a 5.5-inch a-Si TFT-LCD liquid crystal glass product launched by Long Teng (IVO). It does not have a backlight and features In-Cell Touch. The operating temperature range is -20 to 70°C, and the storage temperature range is -30 to 80°C. Its typical characteristics include portrait mode with a touchscreen. This model is used in products such as mobile phones. It is recommended to use driving ICs such as FT8006P, ICNL9911, and eKD6600. J055SWRA R0 has a display resolution of 720 (RGB) × 1440, a aspect ratio of 1:2 (width: height), pixels arranged in vertical RGB stripes, and a pixel density of 295 PPI. The display area dimensions are 61.884 (width) × 123.768 (height) mm, and the physical dimensions are 63.884 (width)× 129.368 (height) × 0.48 (thickness) mm. The product’s net weight is TBD. It utilizes a glass substrate with a thickness of 0.15+0.15 mm. This product does not have a backlight. Its typical vertical refresh rate (Fv) is 60 Hz.