U070SWRB-0 7.0 inch IPS
Brand: IVO
Model: U070SWRB-0
Panel Type:TFT-LCD
Panel structure:Large board (crystal filling box)
panel size: 7"
Pixels H X V: 720*1640
Display Color: 16.7M
Vertical Frequency: 60Hz
Response Time:35 ms
Signal voltage:-
Interface Type: COG
View Angle:85/85/85/85
Color Space:NTSC 70%
Brightness: 0cd/m²
Contrast Ratio:1200:1
Power Dissipation: -
Backlight voltage: -
Backlight Life Time:-
Physical size : 72.956(H)×166.072(V)×0.8(D) mm
T-con board:-
Touch: with In-Cell
Weight: 26.000 g
Temperature Range:Operating Temp.:-20 °C ~ 70 °C ; Storage Temp.:-30°C ~ 80 °C
Brand: IVO
Model: U070SWRB-0
Model: U070SWRB-0
Model:
U070SWRB-0
U070SWRB-0 - Related Model
Model Version PDF
U070SWRB-0 Rev.V00
U070SWRB-0 is a 7.0-inch liquid crystal glass product developed by Kunshan Longteng Optoelectronics Co., Ltd. (Longteng, IVO) featuring a-Si TFT-LCD technology. It does not have a backlight, In-Cell Touch, and is recommended to use the FT8009 and ILI9881X driving ICs. As an IPS product with constant black display and a transmissive liquid crystal glass, U070SWRB-0 can provide a transmittance contrast ratio of 1200:1 and viewing angles of 85/85/85/85 (Typ.) (CR ≥ 10) (L/R/U/D), with the best viewing angle being full-angle. Its response time is 35 (Typ.) (Tr + Td) ms. Due to the use of 8-bit gray-scale signals per pixel, the product can display 16.7M colors, achieving a color saturation of 70% (NTSC). This product does not have a backlight. Its typical vertical refresh rate Fv is 60Hz. Its operating temperature ranges from -20 to 70°C, and its storage temperature ranges from -30 to 80°C. Given its portrait mode features, including a touchscreen, this model is recommended for use in products such as smartphones.