U065SWR6-0 6.5 inch IPS
Brand: IVO
Model: U065SWR6-0
Panel Type:TFT-LCD
Panel structure:Large board (crystal filling box)
panel size: 6.5"
Pixels H X V: 720*1600
Display Color: 16.7M
Vertical Frequency: 60Hz
Response Time:35 ms
View Angle:85/85/85/85
Color Space:NTSC 70%
Brightness: 0 cd/m²
Contrast Ratio:1200:1
Power Dissipation: -
Backlight voltage: -
Backlight Life Time:-
Physical size : 70.256(H)×156.68(V)×0.8(D) mm
T-con board:-
Touch: with In-Cell
Weight: 21.000 g
Temperature Range:Operating Temp.:-20 °C ~ 70 °C ; Storage Temp.:-30°C ~ 80 °C
Brand: IVO
Model: U065SWR6-0
Model: U065SWR6-0
Model:
U065SWR6-0
U065SWR6-0 - Related Model
Model Version PDF
U065SWR6-0 Rev.V00
U065SWR6-0 is a 6.5-inch a-Si TFT-LCD liquid crystal glass product launched by Long Teng (IVO). It does not have a backlight and features In-Cell Touch. The operating temperature range is –20 to 70°C, and the storage temperature range is –30 to 80°C. Its typical characteristics include portrait mode with a touchscreen. U065SWR6-0 has a display resolution of 720 (RGB) × 1600 and a 9:20 (width: height) aspect ratio. The pixels are arranged in vertical RGB stripes. The pixel density calculated by the screen library is 267 PPI. The display area dimensions are 68.256 (width) × 151.68 (height) mm, and the physical dimensions are 70.256 (width)×156.68 (height)×0.8 (thickness) mm. The surface treatment is without a polarizer film, and it uses a glass substrate with a thickness of 0.40+0.40 mm. This product does not have a backlight. Its typical vertical refresh rate (Fv) is 60Hz. This model is used in products such as mobile phones.