U068SWR6-0 6.8 inch IPS
Brand: IVO
Model: U068SWR6-0
Panel Type:a-Si TFT-LCD
Panel structure:Large board (crystal filling box)
panel size: 6.8"
Pixels H X V: 720*1640
Display Color: 16.7M
Vertical Frequency: 60Hz
Response Time:35 ms
View Angle:85/85/85/85
Color Space:NTSC 70%
Brightness: 0 cd/m²
Contrast Ratio:1500:1
Power Dissipation: -
Backlight voltage: -
Backlight Life Time:-
Physical size : 71.66(H)×163.67(V)×0.8(D) mm
T-con board:-
Touch: with In-Cell
Weight: 23.200 g
Temperature Range:Operating Temp.:-20 °C ~ 70 °C ; Storage Temp.:-40°C ~ 80 °C
Brand: IVO
Model: U068SWR6-0
Model: U068SWR6-0
Model:
U068SWR6-0
U068SWR6-0 - Related Model
Model Version PDF
U068SWR6-0 Rev.V00
U068SWR6-0 is a 6.8-inch a-Si TFT-LCD liquid crystal glass product launched by Long Teng (IVO). It does not have a backlight and features In-Cell Touch. The operating temperature range is -20 to 70°C, and the storage temperature range is -40 to 80°C. Its typical characteristics include portrait mode with a touchscreen. This model is used in products such as mobile phones. U068SWR6-0 has a display resolution of 720 (RGB) × 1640, a 9:20 (width: height) aspect ratio, and RGB vertical stripe-based pixel arrangement. The calculated pixel density using the screen library is 262 PPI. The display area dimensions are 69.66 (width) × 158.67 (height) mm, and the physical dimensions are 71.66 (width)×163.67 (height)×0.8 (thickness) mm. The product weighs 23.2/25.5 g (typ./max.). It utilizes a glass substrate with a thickness of 0.40+0.40 mm. This product does not have a backlight. Its typical vertical refresh rate (Fv) is 60 Hz.