M133NVFC R5 13.3 inch FHD IPS
Brand: IVO
Model: M133NVFC R5
Panel Type:a-Si TFT-LCD
Panel structure:LCM
panel size: 13.3"
Pixels H X V: 1920*1080
Display Color: 16.7M
Vertical Frequency: 60Hz
Response Time:30 ms
Signal voltage:3.3V
Interface Type: eDP (2 Lane)
View Angle:85/85/85/85
Color Space:sRGB 100%
Brightness: 1000cd/m²
Contrast Ratio:2000:1
Power Dissipation: 4.65/2.21W
Backlight voltage: 5.0/12.0/21.0V
Backlight Life Time:15,000
Physical size : 298.76(H)×186(V)×3(D) mm
T-con board:Straight row
Touch: No
Weight: 255.000 g
Temperature Range:Operating Temp.:0 °C ~ 50 °C ; Storage Temp.:-20°C ~ 60 °C
Brand: IVO
Model: M133NVFC R5
Model: M133NVFC R5
Model:
M133NVFC R5
M133NVFC R5 - Related Model
Model Version PDF
M133NVFC R5 Ver.01
M133NVFC R5 is a 13.3-inch liquid crystal module product introduced by Kunshan Longteng Optoelectronics Co. (Longteng, IVO) using a-Si TFT-LCD technology. It is fitted with WLED backlighting, LED-powered backlighting drive, and touchless.The M133NVFC R5 has a display resolution of 1920 (RGB) × 1080 (FHD), an aspect ratio of 16? 9 (W: H), and pixels are arranged in RGB vertical strips.Its display area size is 293.76 × 165.24 (wide × high) mm, appearance size is 298.76 × 186 (wide × tall) × 3 (thick) mm, surface treatment is Hard coating (3H), product net weight 255 g (Max.) appearance style is thin screen (PCBA flat, thickness ≤ 3.2 mm).Backlight aspect of this product uses WLED light source, the service life of the light source is 15K hours, including LED driver. The M133NVFC R5 features an eDP (2Lanes) signal interface with a total of 30 pins, terminal connections and a drive voltage of 3.3 V (Typ.). Its typical vertical refresh rate Fv is 60 Hz.Its working temperature is 0 ~ 50 ° C, storage temperature is -20 ~ 60 ° C, and vibration resistance is 1.5G (14.7m / s2).Based on its sRGB, ultra-high brightness, white LED backlight, including LED driver, terminal flip, eDP1.4, Privacy or Sharing Optional and other features, this model is recommended for use in notebooks, outdoor highlights.