M060AWRD R0 6 inch IPS
Brand: IVO
Model: M060AWRD R0
Panel Type:a-Si TFT-LCD
Panel structure:LCM
panel size: 6"
Pixels H X V: 1280*640
Display Color: 16.7M
Vertical Frequency: 60Hz
Response Time:30 ms
Signal voltage:3.3V
Interface Type: LVDS(8bit)
View Angle:85/85/85/85
Color Space:NTSC 75%
Brightness: 1000cd/m²
Contrast Ratio:1000:1
Power Dissipation: 6.05W
Backlight voltage: 16.8/18.6/19.8V
Backlight Life Time:10,000
Physical size : 145.52(H)×81.51(V)×13.2(D) mm
T-con board:Dorsal fold
Touch: No
Weight: 140.000 g
Temperature Range:Operating Temp.:-40 °C ~ 85 °C ; Storage Temp.:-40°C ~ 90 °C
Brand: IVO
Model: M060AWRD R0
Model: M060AWRD R0
Model:
M060AWRD R0
M060AWRD R0 - Related Model
Model Version PDF
M060AWRD R0 Rev.00
M060AWRDR0 is a 6.0-inch a-Si TFT-LCD LCD module product introduced by IVO. It is equipped with WLED backlight, no backlight driver, no touch.The working temperature of this product is -40 ~ 85 ° C, the storage temperature is -40 ~ 90 ° C, and the vibration resistance is 5.0G (49.0m / s2). Its typical features are: sRGB, wide temperature, 5G seismic, ultra-high brightness, white LED backlight, up / down, left / right flip display, Reflectance (SCI): 5.6% (Max.). This model is used for industrial, robust industrial, outdoor brightness, and on-board display. As an IPS, often black display, transmission liquid crystal module products, M060AWRDR0 can provide 1000 cd / m2 display brightness 1000: 1 transmission contrast,And the viewing angle of 85 / 85 / (85 (Typ.) (CR ≥ 10) (left / right / top / bottom), the optimal viewing angle is full view, and its response time is 30 (Max.) (Tr + Td) ms.With an 8-bit grayscale signal per pixel, the product can display 16.7M of color and display 75% color saturation (NTSC). Backlight aspects of this product uses 6S3P WLED light-emitting side light source, the service life of the light source is 10K hours, without backlight drive. The M060AWRDR0 features an LVDS (1ch, 8-bit) signal interface, a total of 40 pins, a FPC connection, and a drive voltage of 3.3 V (Typ.). Its typical vertical refresh rate Fv is 60 Hz.