G190EAN01.0 19 inch SXGA 1280x1024 (AHVA)
Brand: AUO
Model: G190EAN01.0
Panel Type:a-Si TFT-LCD
Panel structure:LCM
panel size: 19"
Pixels H X V: 1280*1024
Display Color: 16.7M
Vertical Frequency: 60Hz
Response Time:13/12 ms
Signal voltage:5V
Interface Type: LVDS(8bit)
View Angle:89/89/89/89
Color Space:NTSC 72%
Brightness: 300cd/m²
Contrast Ratio:1000:1
Power Dissipation: 17.9W
Backlight voltage: 28.75V
Backlight Life Time:50,000
Physical size : 324(H)×396(V)×17.5(D) mm
T-con board:Dorsal fold
Touch: No
Weight: 1550.000 g
Temperature Range:Operating Temp.:0 °C ~ 50 °C ; Storage Temp.:-20°C ~ 60 °C
Brand: AUO
Model: G190EAN01.0
Application: -
Model: G190EAN01.0
Model:
G190EAN01.0
G190EAN01.0 - Related Model
Model Version PDF
G190EAN01.0 Ver.5
G190EAN01.0
G190EAN01.0 is a 19.0 inch a-Si TFT-LCD LCD module product introduced by AUO. It is equipped with WLED backlight, backlight driver with LED driver, no touch.The working temperature of this product is 0 ~ 50 ° C, the storage temperature is -20 ~ 60 ° C, and the vibration resistance is 1.5G (14.7m / s2). Its typical features are: white LED backlight, life is greater than 50,000 hours, including LED drive, terminal formal, surface fog.The G190EAN01.0 display has a resolution of 1280 (RGB) × 1024 (SXGA) and an aspect ratio of 5: 4 (width: height). The pixels are arranged in RGB vertical strips. Its display area size is 376.32 (wide) × 301.056 (high) mm, appearance size is 396 (wide) x 324 (high) × 17.5 (thick) mm, visual size is 380.32 (wide) X 35.06 (high) mm, surface treatment is fog surface, and product net weight is 1.55 kgs (Typ.). Backlight aspect of this product uses a 9S6P WLED light source (bottom), the service life of the light source is 50K hours, including LED drive. The G190EAN01.0 features an LVDS (2ch, 8-bit) signal interface, a total of 30 pins, with terminal connections, and a drive voltage of 5.0 V (Typ.). Its typical vertical refresh rate Fv is 60 Hz. This model is used in industrial, medical imaging and other products.