C068SWR5-0 6.8 inch IPS
Brand: IVO
Model: C068SWR5-0
Panel Type:a-Si TFT-LCD
Panel structure:Large board (crystal filling box)
panel size: 6.8"
Pixels H X V: 720*1600
Display Color: 16.7M
Vertical Frequency: 60Hz
Response Time:35 ms
Signal voltage:-
Interface Type: COG
View Angle:85/85/85/85
Color Space:NTSC 60%
Brightness: 0cd/m²
Contrast Ratio:1200:1
Power Dissipation: -
Backlight voltage: -
Backlight Life Time:-
Physical size : 72.848(H)×162.44(V)×0.8(D) mm
T-con board:-
Touch: No
Weight: 23.670 g
Temperature Range:Operating Temp.:-20 °C ~ 70 °C ; Storage Temp.:-30°C ~ 80 °C
Brand: IVO
Model: C068SWR5-0
Model: C068SWR5-0
Model:
C068SWR5-0
C068SWR5-0 - Related Model
Model Version PDF
C068SWR5-0 Rev.V00
C068SWR5-0 is a 6.8-inch liquid crystal glass product developed by Kunshan Longteng Optoelectronics Co., Ltd. (Longteng, IVO) featuring a-Si TFT-LCD technology. It lacks a backlight and a touch interface, utilizing driver ICs JD9365Z and ILI9881D. The display resolution of C068SWR5-0 measures 720 (RGB) × 1600, with a 9:20 (width: height) aspect ratio and RGB vertical stripe pixel arrangement. The pixel density is 258 PPI. Its display area dimensions are 70.848 × 157.44 (width × height) mm, and its physical dimensions are 72.848 × 162.44 (width × high) × 0.8 (thick) mm. The surface treatment is without a polarizer sheet. The product’s net weight is 23.67/26.14 g (typical/maximum). It utilizes a glass substrate with a thickness of 0.40 + 0.40 mm. This product does not have a backlight. Its typical vertical refresh rate (Fv) is 60 Hz. Its operating temperature range is -20 to 70°C, and its storage temperature range is -30 to 80°C. Given its features such as portrait mode, this model is recommended for use in mobile devices.