C050SWYG-2 5.0 inch IPS
Brand: IVO
Model: C050SWYG-2
Panel Type:a-Si TFT-LCD
Panel structure:Crystal infusion box
panel size: 5"
Pixels H X V: 480(RGB)×854, FWVGA,
Display Color: 16.7M
Vertical Frequency: -
View Angle:85/85/85/85
Color Space:NTSC 67%
Brightness: 0cd/m²
Contrast Ratio:1200:1
Power Dissipation: -
Backlight voltage: -
Backlight Life Time:-
Physical size : 64.46(H)×117.4(V)×0.4(D) mm
T-con board:-
Touch: No
Weight: 7.590 g
Temperature Range:Operating Temp.:-20 °C ~ 70 °C ; Storage Temp.:-30°C ~ 80 °C
Brand: IVO
Model: C050SWYG-2
Model: C050SWYG-2
Model:
C050SWYG-2
C050SWYG-2 - Related Model
Model Version PDF
C050SWYG-2 Rev.00
C050SWYG-2 is a 5.0-inch LCD glass product developed by Kunshan Longteng Optoelectronics Co., Ltd. (Longteng, IVO) featuring a-Si TFT-LCD technology. It lacks a backlight and a touch interface, utilizing drive ICs such as HX8379-C, OTM8019A, and ILI9806E. The display resolution is 480 (RGB) × 854 (FWVGA), with a 9:16 (width: height) aspect ratio and RGB vertical stripe pixel arrangement. Its display area dimensions are 61.56 × 109.53 (width × height) mm, and its physical dimensions are 64.46 × 117.4 (width × height) × 0.4 (thickness) mm. The surface treatment is without a polarizer sheet. The product’s net weight is 7.59/8.73 g (typical/maximum). It utilizes a glass substrate with a thickness of 0.20 + 0.20 mm. This product does not have a backlight. Its operating temperature range is -20 to 70°C, and its storage temperature range is -30 to 80°C. Given its features such as portrait mode, this model is recommended for use in mobile phones and handheld devices.