U063SWR2-0 6.3 inch IPS
Brand: IVO
Model: U063SWR2-0
Panel Type:a-Si TFT-LCD
Panel structure:Large board (crystal filling box)
panel size: 6.3"
Pixels H X V: 720(RGB)×1560
Display Color: 16.7M
Vertical Frequency: 60Hz
Response Time:35 ms
Signal voltage:-
Interface Type: COG
View Angle:85/85/85/85
Color Space:NTSC 70%
Brightness: 0cd/m²
Contrast Ratio:1200:1
Power Dissipation: -
Backlight voltage: -
Backlight Life Time:nothing
Physical size : 68.544(H)×149.544(V)×0.8(D) mm
T-con board:-
Touch: In-Cell Touch, I²C
Weight: 20.500 g
Temperature Range:Operating Temp.:-20 °C ~ 70 °C ; Storage Temp.:-30°C ~ 80 °C
Brand: IVO
Model: U063SWR2-0
Model: U063SWR2-0
Model:
U063SWR2-0
U063SWR2-0 - Related Model
Model Version PDF
U063SWR2-0 Rev.V00
U063SWR2-0 is a 6.3-inch liquid crystal glass product developed by Kunshan Longteng Optoelectronics Co., Ltd. (Longteng, IVO) featuring a-Si TFT-LCD technology. It lacks a backlight, has In-Cell Touch capabilities, and is recommended to use AXS15205 and ICNL9911S driver ICs. The display resolution of U063SWR2-0 measures 720 (RGB) × 1560, with a 9:20 (width: height) aspect ratio and RGB vertical stripe pixel arrangement. The pixel density is 274 PPI. Its display area dimensions are 66.744 × 144.144 (width × height) mm, and its physical dimensions are 68.544 × 149.544 (width × height) × 0.8 (thickness) mm. The surface treatment is without a polarizer sheet. The product’s net weight is 20.5/22.6 g (typical/maximum). It utilizes a glass substrate with a thickness of 0.40 + 0.40 mm. This product does not have a backlight. Its typical vertical refresh rate (Fv) is 60 Hz. Its operating temperature range is -20 to 70°C, and its storage temperature range is -30 to 80°C. Given its features such as portrait mode and touchscreen capabilities, this model is recommended for use in mobile devices.