R160NW41 R0 16.0 inch WUXGA IPS
Brand: IVO
Model: R160NW41 R0
Panel Type:a-Si TFT-LCD
Panel structure:LCM
panel size: 16"
Pixels H X V: 1920*1200
Display Color: 262K
Vertical Frequency: 60Hz
Response Time:25 ms
Signal voltage:3.3V
Interface Type: eDP (2 Lane) eDP1.2
View Angle:89/89/89/89
Color Space:NTSC 45%
Brightness: 250 cd/m²
Contrast Ratio:1000:1
Power Dissipation: 4.6W
Backlight voltage: 5.0/12.0/21.0V
Backlight Life Time:15,000
Physical size : 350.38(H)×226.17(V)×2.85/5(D) mm
T-con board:Dorsal fold
Touch: on cell
Weight: 400.000 g
Temperature Range:Operating Temp.:0 °C ~ 50 °C ; Storage Temp.:-20°C ~ 60 °C
Brand: IVO
Model: R160NW41 R0
Model: R160NW41 R0
Model:
R160NW41 R0
R160NW41 R0 - Related Model
Model Version PDF
R160NW41 R0 Ver.01
R160NW41 R0 (alias: M73491-N61) is a 16.0 inch a-Si TFT-LCD liquid crystal module product introduced by Dragon (IVO), it is equipped with WLED backlight, including LED driver backlight driver, On-Cell Touch.The working temperature of this product is 0 ~ 50 ° C, the storage temperature is -20 ~ 60 ° C, and the vibration resistance is 1.5G (14.7m / s2). Typical features are: Touch screen, white LED backlight, LED driver included, Flip terminal, Surface fog, DC Dimming, eDP1.2, HP Pars Number: M73491-N61. This model is used in products such as notebooks.R160NW41 R0 displays a resolution of 1920 (RGB) × 1200 (WUXGA) with an aspect ratio of 16? 10 (W: H) and pixels arranged in RGB vertical strips. Its display area size is 344.68 (wide) × 215.42 (high) mm, appearance size is 350.38 (wide)× 226.17 (high) × 5 (thick) mm, surface treatment is fog surface, product net weight 400g (Max.) appearance style is thin screen (PCBA bend, thickness ≤ 3.0mm).Backlight aspect of this product uses WLED light source, the service life of the light source is 15K hours, including LED driver. The R160NW41 R0 uses an eDP (2Lanes) signal interface, a total of 40 pins, terminal connection, drive screen voltage of 3.3 V (Typ.). Its typical vertical refresh rate Fv is 60 Hz.