X140NV4J R0 14.0 inch WUXGA IPS
Brand: IVO
Model: X140NV4J R0
Panel Type:a-Si TFT-LCD
Panel structure:LCM
panel size: 14"
Pixels H X V: 1920*1080
Display Color: 16.7M
Vertical Frequency: 60Hz
Response Time:30 ms
Signal voltage:3.3V
Interface Type: eDP (2 Lane)
View Angle:85/85/85/85
Color Space:45% NTSC
Brightness: 300 cd/m²
Contrast Ratio:1200:1
Power Dissipation: W
Backlight voltage: 5.0/12.0/21.0V
Backlight Life Time:15,000
Physical size : 198.9 (H)× 306.59 (V)×5.1(D) mm
T-con board:Dorsal fold
Touch: No
Weight: 270.000 g
Temperature Range:Operating Temp.:0 °C ~ 50 °C ; Storage Temp.:-20°C ~ 60 °C
Brand: IVO
Model: X140NV4J R0
Model: X140NV4J R0
Model:
X140NV4J R0
X140NV4J R0 - Related Model
Model Version PDF
X140NV4J R0
The X140NV4J R0 is a 14.0-inch LCD module product launched by Long Teng (IVO) featuring a-Si TFT-LCD technology. It is equipped with WLED backlighting, including an LED driver for backlighting. Its typical characteristics are: white light LED backlighting with an LED driver, matte surface finish. Its operating temperature range is 0 to 50°C, and its storage temperature range is -20 to 60°C. This model is suitable for use in laptops. The X140 NV4J R0 has a display resolution of 1920 (RGB) × 1200 (WUXGA), a 16:10 (width: height) aspect ratio, and RGB vertical stripe-based pixel arrangement. Its display area dimensions are 301.594 × 188.496 (width × height) mm, with a matte surface finish. In terms of backlighting, this product uses WLED-lit side-illuminated light sources. The light source has a lifespan of 15K hours, including an LED driver. The X140NV4 J R0 employs an eDP signal interface and is connected via terminals. Its typical vertical refresh rate Fv is 60Hz.