P101GWWF R0 10.1 inch WXGA IPS
Brand: IVO
Model: P101GWWF_R0
Panel Type:a-Si TFT-LCD
Panel structure:FOB
panel size: 10.1"
Pixels H X V: 1280*800
Display Color: 16.7M
Vertical Frequency: 60Hz
Response Time:25 ms
Signal voltage:3.3V
Interface Type: LVDS(8bit)
View Angle:85/85/85/85
Color Space:NTSC 45%
Brightness: 0cd/m²
Contrast Ratio:800:1
Power Dissipation: W
Backlight voltage: -
Backlight Life Time:-
Physical size : 222.16(H)×145.4(V)×1.049(D) mm
T-con board:-
Touch: No
Weight: 93.500 g
Temperature Range:Operating Temp.:-20 °C ~ 70 °C ; Storage Temp.:-30°C ~ 80 °C
Brand: IVO
Model: P101GWWF_R0
Model: P101GWWF_R0
Model:
P101GWWF_R0
P101GWWF_R0 - Related Model
Model Version PDF
P101GWWF_R0 Ver.00
P101GWWF_R0 is a 10.1-inch liquid crystal glass product developed by Kunshan Longteng Optoelectronics Co., Ltd. (Longteng, IVO) featuring a-Si TFT-LCD technology. It lacks a backlight and a touch interface, and has been bonded with 1 source chips driving ICs. P101GWWF R0 has a display resolution of 1280 (RGB) × 800 (WXGA) and a 16:10 (width: height) aspect ratio with RGB vertical stripe pixel arrangement. Its display area dimensions are 216.96 × 135.6 (width × height) mm, and its physical dimensions are 222.16 × 145.4 (width × height) × 1.049 (thickness) mm. The surface treatment is mirror finish (Haze 0%), hard coating (3H). The product weighs 93.5g (max.). It utilizes a glass substrate with a thickness of 0.40 + 0.40 mm. This product does not have a backlight. P101GWWF_R0 employs LVDS (1 channel, 8-bit) signal interface with a total of 40 pins, connected via terminals, and has a driving voltage of 3.3V (typical). Its typical vertical refresh rate Fv is 60Hz. It operates within a temperature range of -20 to 70°C for operation and -30 to 80°C for storage. Given its mirror-like surface features, this model is recommended for use in tablets and industrial applications.