M140NVFA R5 14.0 inch FHD IPS
Brand: IVO
Model: M140NVFA R5
Panel Type:a-Si TFT-LCD
Panel structure:LCM
panel size: 14"
Pixels H X V: 1920*1080
Display Color: 16.7M
Vertical Frequency: 1Hz
Response Time:30 ms
Signal voltage:3.3V
Interface Type: eDP
View Angle:85/85/85/85
Color Space:NTSC 100%
Brightness: 1000cd/m²
Contrast Ratio:1200:1
Power Dissipation: W
Backlight voltage: 5.0/12.0/21.0V
Backlight Life Time:15,000
Physical size : 315.01(H)×194.998(V)×3.0 (D) mm
T-con board:Straight row
Touch: No
Weight: 265.000 g
Temperature Range:Operating Temp.:0 °C ~ 50 °C ; Storage Temp.:-20°C ~ 60 °C
Brand: IVO
Model: M140NVFA R5
Model: M140NVFA R5
Model:
M140NVFA R5
Specification
View & Download
M140NVFA R5 - Related Model
Model Version PDF
M140NVFA R5 View & Download
The M140NVFA R5 is a 14.0-inch a-Si TFT-LCD LCD module product launched by Long Teng (IVO). It features WLED backlighting, including an LED driver for backlighting, and is non-touch. The operating temperature range for this product is 0 to 50°C, and the storage temperature range is -20 to 60°C. Its typical characteristics include white light LED backlighting, an LED driver, and reverse-mounted terminals. This model is used in products such as laptops. The M140NVFA R5 has a display resolution of 1920 (RGB) × 1080 (FHD) with a 16:9 (width: height) aspect ratio and RGB vertical stripe pixel arrangement. Its display area dimensions are 309.31 (width) × 173.99 (height) mm. In terms of appearance, it features a thin design (PCBA flat, thickness ≤3.2 mm). The backlighting for this product utilizes WLED-lit side-illuminated light sources, with a lifespan of 15K hours and an LED driver. The M140 NVFA R5 employs an eDP signal interface and is connected via terminals.