M123AWF4 R2 12.3 inch IPS
Brand: IVO
Model: M123AWF4 R2
Panel Type:a-Si TFT-LCD
Panel structure:LCM
panel size: 12.3"
Pixels H X V: 1920*720
Display Color: 16.7M
Vertical Frequency: 60Hz
Response Time:25 ms
Signal voltage:3.3V
Interface Type: LVDS(8bit)
View Angle:85/85/85/85
Color Space:NTSC 75%
Brightness: 1000cd/m²
Contrast Ratio:1000:1
Power Dissipation: 14.48W
Backlight voltage: 36.3V
Backlight Life Time:30,000
Physical size : 299.03(H)×123.012(V)×8.02(D) mm
T-con board:Dorsal fold
Touch: No
Weight: 349.000 g
Temperature Range:Operating Temp.:-30 °C ~ 85 °C ; Storage Temp.:-10°C ~ 90 °C
Brand: IVO
Model: M123AWF4 R2
Model: M123AWF4 R2
Model:
M123AWF4 R2
M123AWF4 R2 - Related Model
Model Version PDF
M123AWF4 R2 Rev.01
M123AWF4 R2 is a 12.3-inch liquid crystal module product introduced by Kunshan Longteng Optoelectronics Co. (Longteng, IVO) using a-Si TFT-LCD technology. It is fitted with a WLED backlight, no backlight drive, and no touch.The M123AWF4 R2 has a display resolution of 1920 (RGB) × 720, an aspect ratio of 8: 3 (width: height), and pixels are arranged in RGB vertical strips. It has a display area dimension of 292.032 × 109.512 (wide × high) mm, an appearance dimension of 299.03 × 123.012 (wide × tall) × 8.02 (thick) mm, a surface treatment of Hard coating (3H) and a net product weight of 349 / 380 g (Typ. / Max.). Backlight aspects of this product uses 10S4P WLED light-emitting side light source, the service life of the light source is 30K hours, without backlight drive. The M123AWF4 R2 features an LVDS (2ch, 8-bit) signal interface with a total of 50 pins, terminal connections and a drive voltage of 3.3 V (Typ.). Its typical vertical refresh rate Fv is 60 Hz.Its working temperature is -30 ~ 85 ° C, storage temperature is -40 ~ 90 ° C, and vibration resistance is 2.9G (28.4m / s2).Based on its wide temperature, 3G seismic, ultra-high brightness, white LED backlight, ultra-wide screen and other characteristics, this model is recommended for outdoor highlight, car display.